Dożynki wojewódzkie 2024: terminy i miejsca imprez m.in. w Pomorskim, Dolnośląskim, Lubelskim

Agata Wodzień-Nowak
Chleb dożynkowy podczas dożynek 2023 w Skansenie Muzeum Kultury Ludowej, Podlaskie.
Chleb dożynkowy podczas dożynek 2023 w Skansenie Muzeum Kultury Ludowej, Podlaskie. Wojciech Wojtkielewicz
Sprawdź, gdzie i kiedy będą świętować dożynki wojewódzkie 2024 mieszkańcy m.in. Wielkopolski, Opolskiego czy Dolnośląskiego. Trwa sezon corocznych podziękowań za plony. Obchodzimy je w Polsce w wielu wydaniach, czasem bardzo lokalnych sołeckich i parafialnych. Najpopularniejsze są dożynki gminne i powiatowe, aż po wojewódzkie i ogólnopolskie.

Spis treści

Terminy dożynek wojewódzkich 2024 – gdzie i kiedy są?

Wyznaczone powiaty i gminy zapraszają na Dożynki Wojewódzkie 2024. Jedne spotkania mają za sobą, w innych przygotowania trwają, aby goście mogli podziwiać przepiękne wieńce dożynkowe, występy utalentowanych zespołów ludowych i koncerty gwiazd wieczoru. W programie nie brakuje też wzruszających momentów, takich jak wręczenie medali i statuetek zasłużonym rolnikom.

Bądźcie na bieżąco i sprawdzajcie daty Dożynek Wojewódzkich 2024 w swoich regionach! To doskonała okazja, aby zanurzyć się w bogatej polskiej tradycji, skosztować regionalnych specjałów i bawić się przy dźwiękach ludowej muzyki. I nie tylko ludowej.

Chleb dożynkowy podczas dożynek 2023 w Skansenie Muzeum Kultury Ludowej, Podlaskie.
Chleb dożynkowy podczas dożynek 2023 w Skansenie Muzeum Kultury Ludowej, Podlaskie. Wojciech Wojtkielewicz

Dożynki to także czas na integrację lokalnej społeczności i kultywowanie pięknych obyczajów.

Dożynki Wojewódzkie 2024 z korowodami i koncertami gwiazd

Poniżej zamieszczamy ogłoszone terminy dożynek.

  • Dolnośląskie Dożynki Wojewódzkie 2024 – 7 września w Małowicach, gmina Wińsko. Zacznie się o 12 mszą św. w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Małowicach. Zaraz po mszy wyruszy korowód i rozpoczną się uroczystości. Do częście oficjalnej - koncerty: ok. 16:15 White Diamonds, Martyna Plewa Chór Harfa, 18.00 Czadoman, 20:00 Sławomir.
  • Kujawsko-Pomorskie Dożynki Wojewódzkie 2024 – 25 sierpnia w Grudziądzu, na błoniach nad Wisłą. Gwiazdą wieczoru był zespół Enej.
  • Lubelskie Dożynki Wojewódzkie 2024 – 8 września w Radawcu. Początek o godz. 11:00 od tradycyjnego korowodu wieńcowego., o 12:00 msza św. Ok. 13:15 powinien rozpocząć się obrzęd dożynkowy z dzieleniem chleba. Dzień zakończą koncerty: 17:00 Defis, 18:00Future Folk, 19:00 Ania Dąbrowska
  • Lubuskie Dożynki Wojewódzkie 2024 – 31 sierpnia w Łagowie na boisku, w powiecie krośnieńskim, w gminie Dąbie.

Bogusław Zaraza, wójt gminy Dąbie w komunikacie urzędu marszałkowskiego podkreślał, że gmina podejmie się organizacji dożynek. – Po pandemii czas wrócić do organizacji pewnych imprez. Przy każdych dożynkach trzeba zaprosić ludzi, którzy ciężko pracują na roli, abyśmy mieli ten powszedni chleb.

  • Łódzkie Dożynki Wojewódzkie 2024 – 18 sierpnia w Spale, na początek msza polowa o godz. 11, po niej korowód przejdzie na plac na Stawem Spalskim, na koniec wystąpią Dawid Kwiatkowski i Oskar Cyms
  • Małopolskie Dożynki Wojewódzkie 2024 - 25 sierpnia w Polance Wielkiej, początek o godz. 11:30 w parku
  • Mazowieckie Dożynki Wojewódzkie 2024 – 25 sierpnia w Sannikach, na terenie Europejskiego Centrum Artystycznego im. Fryderyka Chopina. Na scenie wystąpi m.in. zespół Kombii i Państwowy Ludowy Zespół Pieśni i Tańca „Mazowsze”.
  • Opolskie Dożynki Wojewódzkie 2024 – 8 września w Białej na stadionie. O 10:00 msza św., po niej przemarsz korowodu i gala dożynkowa. O godz. 20:00 wystąpi Golec uOrkiestra.
  • Podlaskie Dożynki Wojewódzkie 2024 - 15 września w Hajnówce
  • Pomorskie Dożynki Wojewódzkie 2024 – 7-8 września w Grodzisku Owidz, gmina Starogard Gdański
  • Świętokrzyskie Dożynki Wojewódzkie 2024 – 8 września na terenie Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni, msza o godz.11.
  • Wielkopolskie Dożynki Wojewódzkie 2024 odbędą się w nowej formule, która przewiduje 4 imprezy zamiast jednej wielkiej.

Jak pisze Głos Wielkopolski, „rozwiązanie to ma zapewnić wyższą frekwencję i lepszą dostępność dożynek dla mieszkańców różnych części Wielkopolski”.

– 24 sierpnia w Lądku na stadionie, powiat słupecki, wystąpi Sławomir
– 25 sierpnia w Doruchowie w powiecie ostrzeszowskim, zagra zespół Weekend
– 7 września w Starej Łubiance w powiecie pilskim
– 8 września w miejscowości Racot w powiecie kościańskim

Okazałe wieńce dożynkowe biorą udział w konkursach
Okazałe wieńce dożynkowe biorą udział w konkursach Wojciech Wojtkielewicz

Tegoroczne Dożynki Prezydenckie odbędą się 14-15 września w Pałacu Prezydenckim w Warszawie.

Jak wyglądają polskie dożynki? Korowód to tradycja

Jednym z najważniejszych punktów obchodów dożynek jest uroczysty korowód dożynkowy. Przemierza ulice miasteczka czy wsi, by dotrzeć najczęściej z kościoła na plac dożynkowy:plac miejski, stadion lub do skansenu – tam, gdzie odbędą się główne uroczystości.

Na czele korowodu kroczy para starostów dożynek, którzy niosą dorodny bochenek chleba, symbol zebranych plonów i ciężkiej pracy rolników. Za nimi podążają barwne grupy wieńcowe, prezentujące kunsztowne wieńce dożynkowe, bogato zdobione owocami, warzywami, kwiatami i zbożem. Maszerują mieszkańcy, czasem w strojach regionalnych.

Dożynkowa msza święta to czas dziękczynienia za obfite plony i błogosławieństwa dla przyszłych zbiorów. Podczas uroczystych przemówień wyrażana jest wdzięczność rolnikom za ich trud i oddanie ziemi.

Następnie scena przechodzi w ręce lokalnych artystów. Młodzieżowe i seniorskie grupy taneczne, zespoły folklorystyczne i soliści prezentują barwne widowiska, nawiązujące do lokalnych tradycji i przekazujące folklor z pokolenia na pokolenie. Wieczór często kończy występ gwiazdy współczesnej muzyki.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal Strefa Agro codziennie. Obserwuj Strefę Agro!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl