Jakie panele dyskusyjne w sobotę?
Sobotę na Kongresie Polska Wielki Projekt rozpoczął panel zatytułowany „Made in Poland – polski sukces za granicą” z udziałem wicepremiera, ministra aktywów państwowych Jacka Sasina.
Wicepremier i szef MAP podczas panelu wskazał, że wiele polskich firm już dzisiaj osiągnęło poziom rozwoju, który pozwala im nie tylko myśleć o ekspansji na rynku polskim, ale również o ekspansji międzynarodowej.
– Wiele firm do tej ekspansji się przygotowuje, a te które już są obecne (za granicą) planują rozszerzanie swojej globalnej obecności, w tym bardzo realnym wymiarze, nie tylko handlowym, a również produkcyjnym, wydobywczym. Chcemy być obecni, chcemy budować markę polskich firm za granicą. Polskie państwo wspiera te działania – mówił.
Jacek Sasin podkreślił, że awangardą budowania pozycji Polski za granicą są spółki Skarbu Państwa.
Te inwestycje spółek Skarbu Państwa są coraz większe. Dzisiaj już obecne na kilku kontynentach, nie tylko w Europie – stwierdził.
Wicepremier Jacek Sasin podczas Kongresu Polska Wielki Projekt zwrócił też uwagę na fakt, że dzięki coraz lepszej pozycji gospodarczej i politycznej Polska staje się stabilizatorem regionu Europy Środkowo- Wschodniej.
Rola stabilizatora Polski w regionie jest możliwa dzięki obecności państwa w gospodarce i nadzorowi nad spółkami Skarbu Państwa, które w razie zagrożeń pomagają i wspierają obywateli.
Pandemia, kryzys energetyczny oraz agresja Rosji na Ukrainę, pokazuje, że państwo ma do odegrania wielką rolę i musi mieć tutaj narzędzia, jakimi są spółki Skarbu Państwa – argumentuje wicepremier Jacek Sasin.
W przeciwieństwie do poprzedników, polityka obecnego rządu wspierania narodowego kapitału, firm i produktów, przynosi dla gospodarki coraz lepsze efekty. Podkreślić należy także, zagraniczną ekspansję spółek Skarbu Państwa i wynikające z tego zyski. Przykładem jest KGHM, który prowadzi działalność wydobywczą w Chile, Stanach Zjednoczonych i Kanadzie oraz Grupa Orlen obecna na Litwie, w Czechach, w Niemczech, na Słowacji i na Węgrzech.
Spółki Skarbu Państwa są w awangardzie budowania pozycji międzynarodowej Polski, a ich poziom rozwoju pozwala konkurować na rynku globalnym. Dzisiaj państwowe firmy są już obecne na kilku kontynentach, nie tylko w Europie – argumentuje wicepremier Jacek Sasin.
W dalszej kolejności odbędą się panele dyskusyjne: „Sprawiedliwy pokój – reparacje, zadośćuczynienie, pojednanie”, „Źródła nadziei – przyszłość konserwatyzmu” oraz „Quo vadis universitas?”.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!
Nagroda im. prezydenta Lecha Kaczyńskiego
W sobotę po południu do grona laureatów nagrody im. Lecha Kaczyńskiego dołączył Janusz Kapusta, polski twórca poszerzający współczesne pojęcie świata. Jego obecność wśród innych uhonorowanych tym wyróżnieniem podkreśla nowoczesne rozumienie patriotyzmu i suwerenności. Nagrodę im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Januszowi Kapuście wręczył premier Mateusz Morawiecki.
Tegorocznym Laureatem Nagrody im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego został dr Janusz Kapusta, malarz, rysownik i scenograf - czytamy na oficjalnym profilu Polska Wielki Projekt.
Mateusz Morawiecki: "suwerenność ma swoją cenę"
Premier nawiązując do tematu przewodniego Kongresu - suwerenności - powiedział, że przeciwdziałanie niszczeniu pojęcia suwerenności na bardzo wielu frontach jest jednym z najważniejszych zadań wszystkich dzisiejszych patriotów, w szczególności polskich patriotów, którym na sercu leży przede wszystkim dobro naszej ojczyzny".
Zaznaczył, że "pojęcie suwerenności bardziej niż w debatach wykuwa się w boju, wykuwa się czynem".
Jako naród, jako ludzie którzy walczyli o suwerenność zdajemy sobie sprawę, że ma ona swoją cenę, że suwerenność w mniejszym stopniu pisze się atramentem, a w większym stopniu krwią - powiedział premier.
Premier Mateusz Morawiecki, zachęcając do refleksji, przypomniał o wojnie na Ukrainie.
Jak zaznaczył, "warto zadać sobie pytanie - czy dzisiaj Ukraińcy biją się o to, żeby rozpłynąć się w takiej amorficznej, niedookreślonej masie postnarodowej, jaką niektórzy chcieliby nam dziś zgotować?"
Czy raczej biją się o suwerenność, o taką przestrzeń dla swojego własnego narodu, w ramach której każda jednostka będzie mogła wykuwać swój los, realizować swoje ideały, marzenia, wartości a także poszukiwać sensu życia - mówił premier.
Jestem przekonany, że Ukraińcy walczą o taką rozumianą suwerenność, która wprawdzie w zmieniającej się rzeczywistości musi zmieniać swój charakter, a nie ma nic wspólnego z autarkią ale też nie ma nic wspólnego z niedookreśloną, bezkształtną masą - podsumował.
Kongres Polska Wielki Projekt odbywa się pod patronatem honorowym prezydenta Andrzeja Dudy.
Debaty w ramach kongresu Polska Wielki Projekt potrwają do niedzieli w Arkadach Kubickiego przy Zamku Królewskim w Warszawie.

dś