„Duda trafił w dziesiątkę”. Niemiecka prasa o słowach polskiego prezydenta

Andrzej Grochal
Wywiad Andrzeja Dudy spotkał się z przychylnymi komentarzami części niemieckich mediów
Wywiad Andrzeja Dudy spotkał się z przychylnymi komentarzami części niemieckich mediów Facebook/KPRP/Marek Borawski
Wywiad z prezydentem Andrzejem Dudą, który w czwartek ukazał się na łamach dziennika „Bild” spotkał się z odzewem niemieckich mediów. „Duda trafił w przysłowiową dziesiątkę” – komentuje słowa polskiego prezydenta, krytykującego Olafa Scholza i Emmanuela Macrona za ich rozmowy z Władimirem Putinem, Paul Ronzheimer, wicenaczelny dziennika.

W rozmowie z „Bildem” prezydent Andrzej Duda odniósł się między innymi do wcześniejszej wypowiedzi Emmanuela Macrona. Francuski prezydent stwierdził, że Zachód powinien dać Putinowi możliwość „zachowania twarzy”.

- Jestem zdumiony wszystkimi rozmowami, które są obecnie prowadzone z Putinem. One są bezużyteczne – powiedział Andrzej Duda w rozmowie z „Bildem” i zaznaczył, że tego typu rozmowy legitymizują jedynie osobę, która jest odpowiedzialna za zbrodnie popełniane przez armię rosyjską na Ukrainie.

- On jest za to odpowiedzialny – to on podjął decyzję o wysłaniu tam wojsk, to jemu podlegają dowódcy. Czy ktoś tak rozmawiał z Adolfem Hitlerem podczas II wojny światowej? Czy ktoś powiedział, że Adolf Hitler musi zachować twarz? – pytał polski prezydent.

„Lakiernicy” dialogu z Putinem, nie chcą prawdy

Zdaniem wicenaczelnego „Bilda” Paula Ronzheimera przywódca Polski ma rację. - Duda trafił w przysłowiową dziesiątkę. Jako jeden z nielicznych przedstawicieli Zachodu przemówił do nas językiem Ukraińców, podczas gdy wielu naszych „lakierników” dialogu z Rosją wciąż nie chce mówić prawdy o Putinie – zaznaczył.

Wśród niektórych niemieckich historyków porównanie rosyjskiego dyktatora z Adolfem Hitlerem budzi mieszane reakcje. - Trudno uciec od wrażenia, że Putin jest zbrodniarzem i zabija niewinnych ludzi. Nie zgadzam się jednak z tezą, że z góry zaplanował systematyczną zagładę ukraińskiego narodu – ocenił Michael Wolffsohn, historyk z Uniwersytetu Bundeswehry w Monachium.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl