Rząd przyjął Wieloletni Plan Finansowy Państwa
Rząd w planie finansowym pokazuje, jak pandemia koronawirusa odbiła się na finansach państwa. Z prognoz wynika, że w 2021 tempo rozwoju PKB osiągnie 3,8 proc., a w kolejnych latach przyspieszy. W 2024 r. ma się obniżyć znowu do 3,5 proc. - cytuje słowa ministra finansów Tadeusza Kościńskiego "Fakt".
Rząd ujawnia, że najważniejsze programy będą działać dalej, jednak szykuję się zmiany. Dosięgną one:
- programu Rodzina 500 plus,
- programu Emerytura plus,
- wsparcia z Funduszu Alimentacyjnego.
500 plus czeka waloryzacja?
W ostatnim czasie pojawiają się głosy, że świadczenie 500 plus trzeba zwaloryzować, podobnie, jak emeryturę. Powodem jest rosnąca inflacja. Obecnie 500 plus jest warte około 450 złotych. Przypomnijmy, że kwota świadczenia od pięciu lat nie zmieniła się. Na zmiany nie zanosi się również w najbliższym czasie, gdyż rząd nie uwzględnił reform w planie.
Wiadomo jednie, że co roku na 500 plus rząd będzie przeznaczał około 41 mld zł, czyli tyle, ile dotychczas.
Trzynasta emerytura waloryzowana co rok. A czternasta emerytura?
Na dobre wiadomości mogą liczyć emeryci. Będzie kontynuacja trzynastych emerytur, a świadczenie co roku będzie waloryzowane. W 2025 roku na 13. emeryturę rząd przeznaczy nawet 14 mld złotych. Obecnie jest to 13,1 mld zł.
Czternasta emerytura natomiast zostanie wypłacona tylko jednorazowo w tym roku.
Nie przeocz
Fundusz Alimentacyjny z większymi nakładami finansowymi
Fundusz Alimentacyjny będzie dysponował większymi środkami niż obecnie. Mowa o 12 mld złotych rocznie. Pieniądze trafią do rodzin w ramach:
- świadczeń rodzinnych,
- wsparcia z Funduszu Alimentacyjnego.
Jak informuje "Fakt" mają zostać podwyższony progi dochodowe. Po raz pierwszy w 2023. Podwyżka ma związek ze wzrostem pensji minimalnej.
Źródło: "Fakt".
Zobacz koniecznie
Musisz to wiedzieć
