Dwudniowe spotkanie ministerialne OBWE. Polska od 1 stycznia przejmie przewodnictwo organizacji

Aleksandra Kiełczykowska
Aleksandra Kiełczykowska
Dwudniowe spotkanie ministerialne OBWE. Polska od 1 stycznia przejmie przewodnictwo organizacji
Dwudniowe spotkanie ministerialne OBWE. Polska od 1 stycznia przejmie przewodnictwo organizacji Twitter/ MSZ / Tymon Markowski
Szwecja od 1 stycznia przekaże Polsce przewodnictwo w Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE). W Sztokholmie w czwartek rozpoczyna się dwudniowe spotkanie ministerialne

W czwartek w Sztokholmie rozpoczęło się dwudniowe spotkanie ministerialne Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE). Rada Ministerialna jest najważniejszym dorocznym wydarzeniem OBWE, w którym biorą udział delegacje 57 państw członkowskich OBWE oraz kilkunastu państw partnerskich.

W Sztokholmie poruszono kwestie dotyczące problemów bezpieczeństwa w regionie - trwającej agresji na Ukrainie, sytuacji w Białorusi i w Afganistanie.

Spotkanie w Sztokholmie kończy przewodnictwo Szwecji w organizacji w 2021 roku, a Polska formalnie obejmie przewodnictwo w OBWE w styczniu 2022 r. W związku z tym minister spraw zagranicznych Polski Zbigniew Rau ma omówić z Sekretarz Generalną OBWE oraz Przewodniczącą Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE stan przygotowań Polski do przejęcia obowiązków przewodniczącego Organizacji.

Oprócz tego Rau spotkał się między innymi z ze swoimi odpowiednikami z Ukrainy, Armenii, Azerbejdżanu, Mołdawii czy Gruzji. Rozmawiał także z przywódczynią białoruskiego społeczeństwa obywatelskiego Swiatłaną Cichanouską.

Po spotkaniu z Raua ze swoim mołdawskim odpowiednikiem polski MSZ przekazał, że „ministrowie rozmawiali o nadchodzącym przewodnictwie Polski w OBWE, a także problemie Naddniestrza i postępach rozmów w formacie 5 + 2 na forum OBWE”.
„Minister Rau podkreślił poparcie Polski dla integralności terytorialnej Republiki Mołdawii oraz prozachodniej orientacji nowego rządu tego państwa i jego reform” – dodano w komunikacie.

Szef polskiej dyplomacji rozmawiał też z szefem dyplomacji Uzbekistanu o najważniejszych wyzwaniach czekających OBWE i polskie przewodnictwo w nadchodzącym roku. "Szczególną uwagę poświęcono wyzwaniom z punktu widzenia bezpieczeństwa, takim jak nielegalna migracja, przemyt ludzi, narkotyków i broni" - przekazało w komunikacie MSZ.

Spotkanie USA-Rosja

Podczas dwudniowego posiedzenia odbyło się także spotkanie w kuluarach szefa rosyjskiej dyplomacji Siergieja Ławrowa z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem.

Ławrow zapewnił po rozmowie w cztery oczy ze swoim amerykańskim odpowiednikiem, że Rosja "nie chce żadnych konfliktów", z drugiej jednak strony podkreślił, że „dalsze rozszerzenie NATO na wschód będzie dotyczyć podstawowych interesów jej bezpieczeństwa".

Blinken natomiast wyraził "głębokie zaniepokojenie" dowodami o możliwości inwazji Rosji na Ukrainę. Przekonywał, że "konflikty rozwiązuje się poprzez politykę", Rosja nie wywiązuje się ze swoich międzynarodowych zobowiązań, nie realizuje obietnic ani porozumień, także wobec Ukrainy.

– Wyraziłem bardzo jasno nasze głębokie obawy i naszą determinację, aby pociągnąć Rosję do odpowiedzialności za jej działania, w tym nasze zobowiązanie do współpracy z europejskimi sojusznikami, aby obciążyć Rosję poważnymi kosztami i konsekwencjami, jeśli podejmie ona dalsze agresywne działania przeciwko Ukrainie – powiedział po spotkaniu z Ławrowem Blinken.

W tle pojawia się także kwestia zapowiadanego spotkania prezydenta USA Joe Bidena z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. W czwartek wiceszef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Riabkow przekazał dziennikarzom, że na razie nie ma zaplanowanej daty spotkania, jednak kontakt dwóch państw jest potrzebny w kontekście pojawiających się problemów

OBWE

Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie to organizacja międzynarodowa uznawana za organizację regionalną w rozumieniu rozdziału VIII Karty Narodów Zjednoczonych. Jej celem jest zapobieganie powstawaniu konfliktów w Europie.

Oprócz państw europejskich jej członkami są także Stany Zjednoczone, Kanada, Kazachstan, Uzbekistan, Kirgistan, Tadżykistan, Turkmenistan, Mongolia.

OBWE powstała 1 stycznia 1995 w wyniku przekształcenia Konferencji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie w organizację.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl