Dyrektor Wywiadu Narodowego USA Avril Haines podczas wtorkowego przemówienia w senackiej komisji sił zbrojnych stwierdziła, że nic nie wskazuje, by trwająca wojna miała się zakończyć.
Zdaniem Haines, nawet jeśli Rosja odniesie sukces w Donbasie, gdzie Moskwa obecnie koncentruje swoje wysiłki militarne, "nie jesteśmy pewni, że walka w Donbasie skutecznie zakończy wojnę". Amerykańska Wspólnota Wywiadów ocenia, że Putin "przygotowuje się do przedłużającego się konfliktu na Ukrainie, podczas którego nadal zamierza realizować cele poza Donbasem", mówiła Haines.
Dodała, że wojna na Ukrainie prawdopodobnie stanie się w nadchodzących miesiącach "bardziej nieprzewidywalna i eskalująca". Zdaniem Haines, decyzje Putina będą prawdopodobnie coraz trudniejsze do przewidzenia, ponieważ "Putin stoi w obliczu rozbieżności między jego ambicjami a obecnymi konwencjonalnymi zdolnościami wojskowymi Rosji".
"Obecny trend zwiększa prawdopodobieństwo, że prezydent Putin zwróci się do bardziej drastycznych środków, w tym wprowadzenia stanu wojennego, zmiany orientacji produkcji przemysłowej lub potencjalnie eskalacji działań wojskowych, aby uwolnić zasoby potrzebne do osiągnięcia swoich celów" – mówiła Haines.
Według amerykańskiego wywiadu, jeśli Rosja chce osiągnąć swoje maksymalne cele w tej wojnie – tzn. zajęcie całego ukraińskiego pasa nadmorskiego aż do Mołdawii – wówczas Moskwa będzie musiała ogłosić powszechną mobilizację.
Haines wskazała, że w najbliższym czasie Putin chce w pełni zdobyć dwa wschodnie obwody Ukrainy, doniecki i ługański, a także zająć region Chersonia i kontrolować dostawy wody na Krymie.
Obecnie jednak wojna utknęła w martwym punkcie. Według Haines konflikt stał się "wojną na wyczerpanie". Obie strony walk wierzą w zwycięstwo i w najbliższym czasie nie będą skłonne do negocjacji pokojowych.
Wywiad USA uważa, że nie istnieje "nieuchronne" zagrożenie użycia przez Rosję broni atomowej. Jak tłumaczyła Haines w Senacie, Putin mógłby użyć broni atomowej tylko wtedy, gdyby dostrzegł egzystencjalne zagrożenie dla swojego reżimu lub Rosji, np. w przypadku przekonania, że przegrywa wojnę na Ukrainie lub gdyby uważał, że NATO "albo interweniowało, albo zamierza interweniować".
Źródło: cnn.com
