Dzień Żołnierzy Wyklętych 2018: 1 marca świętuje także Poznań. Skąd ta data? [PROGRAM WYDARZEŃ]

ZSN
Dzień Żołnierzy Wyklętych w Poznaniu
Dzień Żołnierzy Wyklętych w Poznaniu Łukasz Gdak
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ustanowiony został w 2011 r. Jest to święto państwowe. Co roku obchodzimy je 1 marca. Dlaczego akurat wtedy? Co będzie działo się w 2018 r. w Poznaniu? Oto program wydarzeń.

Ustawę o Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych podpisał 3 lutego 2011 r. prezydent Bronisław Komorowski. Jednak już rok wcześniej inicjatywę ustawodawczą w zakresie jego uchwalenie podjął prezydent Lech Kaczyński.

Jak czytamy w ustawie, święto zostało ustanowione w hołdzie bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienie dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób, przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu.

Dlaczego Dzień Żołnierzy Wyklętych to akurat 1 marca? To tego dnia, w 1951 roku w warszawskiem więzieniu na Mokotowie komuniści strzałem w tył głowy zabili przywódców IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość – Łukasza Cieplińskiego, Mieczysława Kawalca, Józefa Batorego, Adama Lazarowicza, Franciszka Błażeja, Karola Chmiela i Józefa Rzepkę, którzy byli w kierownictwie ostatniej ogólnopolskiej konspiracji.

W 2018 roku obchody święta w Poznaniu rozpoczną się otwarciem wystawy "Milcząc, wołają". Będzie ją można oglądać od 1 marca od godz. 12 w gmachu Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego. Wystawa potrwa dwa tygodnie, do 14 marca.

O godz. 16 w kościele Najświętszego Zbawiciela przy ul. Fredry odbędzie się msza święta, po której zgromadzeni przemaszerują ulicami stolicy Wielkopolski (Fredry, Gwarna, św. Marcin, Wieniawskiego, Fredry, al. Niepodległości) przed Pomnik Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej. Główne uroczystości zaczną się o godz. 18.

Przez wiele lat duży granitowy kamień wskazywał początek jednej z alei na poznańskiej Cytadeli. Tylko prawdziwi miłośnicy historii zdawali sobie sprawę, co kryło się pod tablicą z jej nazwą. Po latach tablica (Aleja Braterstwa Broni) została usunięta. Co odkryto?POLECAMY TEŻ: >>>15 najpiękniejszych zdjęć przedwojennego Poznania. To prawdziwe perełki! [ZOBACZ]

Cytadela Poznań: Co kryło się na granitowym kamieniu pod tab...

Komentarze 5

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

.
.
R
RR
prawdziwym bohaterom żołnierzom I i II armii , żołnierzom radzieckim dzieki którym przestały dymic kominy Auschwitz czy majdanka burzy się pomniki a stawia i gloryfikuje bandziorów takich jak Ogień czy Bury WSTYD
j
ja
a walczącym w 1 i 2 Armii WP odmawia się i burzy pomniki a gloryfikuje się ... o co ze zdobywcami Monte Casino? jedna wielka obłuda
A
Administrator
To jest wątek dotyczący artykułu Dzień Żołnierzy Wyklętych 2018: 1 marca świętuje także Poznań. Skąd ta data? [PROGRAM WYDARZEŃ]
K
Kibol
Powtarzasz dyrdymały z GóWna i nic więcej.
m
małpa w czerwonym
z "należnym" jej hołdem za kolaborację z hitlerowcami - dowcip roku.
Wróć na i.pl Portal i.pl