Pasek artykułowy - wybory

Dzieworództwo z laboratorium. Przełomowe badania naukowców

Andrzej Grochal
Naukowcom udało się wyhodować zmodyfikowane genetycznie muszki owocówki, zdolne do dzieworództwa. Zdjęcie ilustracyjne
Naukowcom udało się wyhodować zmodyfikowane genetycznie muszki owocówki, zdolne do dzieworództwa. Zdjęcie ilustracyjne Fot. East News
Naukowcom udało się wyhodować samice muszek owocówek z gatunku Drosophila melanogaster zdolne do rozmnażania bez konieczności posiadania samca. Jest to pierwszy przypadek sztucznego zmodyfikowania genów zwierzęcia, prowadzącego do tzw. dzieworództwa.

Co to jest dzieworództwo?

Co więcej również potomstwo zmodyfikowanych genetycznie samic było zdolne do rozrodu bez konieczności posiadania partnera, co świadczy o tym, że cecha ta może być przekazywana z pokolenia na pokolenie – informuje Japan Today, powołując się na naukowy dwutygodnik Current Biology.

Dzieworództwo, czyli narodziny z dziewicy, albo partenogeneza, którą polski czytelnik może kojarzyć z kultowym filmem „Seksmisja”, nie jest odosobnionym zjawiskiem w świecie zwierząt, choć niewątpliwie rzadkim w przypadku organizmów rozmnażających się płciowo. Samice niektórych gatunków gadów i ptaków są zdolne do rodzenia bez zapłodnienia przez samca, szczególnie w sytuacji gdy występuje niedobór tych ostatnich.

Krokodyla mama pokazuje, że nie potrzebuje taty

W zeszłym miesiącu naukowcy ujawnili, że do takiego zdarzenia doszło w zoo w Kostaryce, gdzie samica krokodyla, która nigdy nie miała styczności z samcem, złożyła jajo zawierające w pełni ukształtowany płód.

Jednak nie dotyczy to muszki owocówki. „Po raz pierwszy naukowcom udało się wywołać dziewicze narodziny u zwierzęcia, które zwykle rozmnaża się płciowo” – oświadczyli naukowcy z Uniwersytetu w Cambridge.

Partenogeneza u człowieka? Jeszcze nie teraz

Rozmnażanie płciowe polega na zapłodnieniu komórki jajowej samicy przez nasienie samca. Powstała w ten sposób zygota wyposażona jest w podwójny zestaw chromosomów. Jednak w przypadku partenogenezy całość materiału genetycznego pochodzi od samicy, która sama wykształca w pełni rozwinięty zarodek.

Badania naukowców na Drosophila melanogaster nie oznaczają jednak, że podobne zabiegi mogłyby doprowadzić do dzieworództwa u ssaków, a w szczególności u człowieka. W przeciwieństwie do niektórych gatunków ptaków i gadów, u których zaobserwowano przypadki partenogenezy, jak chociażby wzmiankowany wyżej krokodyl, u ssaków występują mechanizmy rozmnażania uniemożliwiające zachodzenie takiego zjawiska.

Źródło: Japan Today

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Okiem Kielara odc. 14

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

H
Hmmm
Feministki wyeliminują mężczyzn?
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl