E-DOWODY: Nowy dowód osobisty z chipem
Nowy dowód osobisty z warstwą elektroniczną ma być wydawany od marca 2019. Mają go dostać osoby, którym kończy się ważność obecnego dokumentu tożsamości. Proces wymiany ma potrwać nawet 10 lat.
Dopiero w 2029 roku wszyscy obywatele będą posiadać dowód osobisty z warstwą elektroniczną. Co to znaczy w praktyce? Dokumenty tożsamości trzeba będzie wymienić wraz z kończeniem się ich ważności. Po upływie 10 lat wszyscy Polacy będą posiadać e-dowód z chipem, który zastąpi kartę zdrowotną.
E-DOWODY i profil osobisty
Nowy dowód osobisty będzie posiadał środek identyfikacji elektronicznej, czyli tzw. "profil osobisty". Ma on zapewniać wysoki poziom zaufania, dzięki któremu możliwe będzie potwierdzenie tożsamości w usługach świadczonych drogą elektroniczną.
Gdzie zostanie umieszczony profil osobisty?
- w dowodzie każdej osoby pełnoletniej
- w dowodzie każdej osoby mającej ograniczoną zdolność do czynności prawnych (osoba małoletnia)
E-dowód zawierać będzie:
- dane posiadacza
- biometryczne zdjęcie posiadacza
Nowe parametry uczynią e-dowód dokumentem zgodnym z wymogami podroży, jakie stawia Organizacja Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego. Przełożyć ma się to na np. szybszą obsługę na lotnisku.
Nowy dowód osobisty - łatwiej w urzędach
Nowy dowód osobisty dzięki wbudowanemu chipowi będzie zawierał informacje w formie cyfrowej, co ma być dużym ułatwieniem w kontekście jego identyfikacji w trakcie korzystania z usług administracji państwowej.
"Nowy dowód będzie bezpiecznym i bezpłatnym narzędziem do komunikacji elektronicznej z administracją, służbą zdrowia i podmiotami komercyjnymi. E-dowód w sposób jednoznaczny będzie potwierdzał tożsamość obywatela. Ma służyć do jego uwierzytelnienia w e-usługach administracji publicznej oraz do podpisywania dokumentów elektronicznych" - czytamy w komunikacie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Jak informuje resort, jeśli Polska do 31 marca 2019 r. nie zacznie wydawać elektronicznych dowodów osobistych, konieczny będzie zwrot 85% kwoty wydatków, które zostały uznane za kwalifikowalne. Mowa o kwocie 148,4 mln złotych wraz z odsetkami.
Szokujące dane Ministerstwa Cyfryzacji. Prawie półtora miliona Polaków ma nieważny dowód osobisty lub nie ma takiego dokumentu
POLECAMY NA DZIENNIKBALTYCKI.PL: