Zorza polarna nad Polską:
We wtorek, 17 marca po południu notowano 8. stopień w indeksie KP, który mierzy intensywność zaburzenia ziemskiego pola magnetycznego. Im burza jest silniejsza, tym większe prawdopodobieństwo, że zorzę można będzie zaobserwować z naszego kraju. Wtorkowa burza magnetyczna miała siłę 8, a to oznacza, że można ją było zaobserwować w wielu zakątkach Polski.
Zorza polarna jest wynikiem aktywności Słońca. Kiedy nasza gwiazda emituje strumień naładowanych cząstek, tory lotu tych, które docierają do Ziemi, są odchylane przez jej pole magnetyczne. Schwytane przez nie elektrony i protony poruszają się wtedy wzdłuż linii tego pola, czyli po torze w kształcie helisy. Zderzają się z molekułami powietrza i wywołują ich świecenie na zasadzie podobnej do działania świetlówki neonowej. Stojąc w odpowiednim miejscu, możemy podziwiać rozgrywające się na niebie widowisko.
Zorze występują głównie za kołami podbiegunowymi, chociaż w sprzyjających warunkach, takich jak 17 marca, bywają widoczne nawet w naszym kraju.
- Praktycznie na większej części Polski można teraz obserwować zorzę polarną, do wysokości mniej więcej 40 stopni nad horyzontem, w kolorze różowopurpurowym, zielonym. Koniecznie, jeśli macie możliwość, wyglądajcie z okien na północ, róbcie zdjęcia - apelował Karol Wójcicki z Planetarium Niebo Kopernika.
Jego apel spotkał się z wielkim odzewem.
Zobaczcie zdjęcia i wideo zorzy polarnej nad Polską
Zorza polarna z widziana z kosmosu:
Międzynarodowa Stacja Kosmiczna. NASA opublikowała niezwykłe zdjęcia zorzy polarnej widzianej z kosmosu. Na nagraniu sfilmowano to wyjątkowe zjawisko chwilę przed wschodem słońca. Film został zarejestrowany 5 lutego z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej przez kosmonautę Terry'ego Virtsa.
*Waloryzacja rent i emerytur 2015 PODWYŻKA NIE DLA WSZYSTKICH JEDNAKOWA
*16-letni Wojtek z Piekar zmarł na lekcji WF. Szok w szkole ZDJĘCIA
*Zielony jęczmień na odchudzanie? Tak! To działa. Właśnie zielony jęczmień stosują gwiazdy TV
*Koncert Linkin Park w Rybniku POZNAJ SZCZEGÓŁY + BILETY
*Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku