Nadchodzi rok spektakularnych zjawisk. Będziemy mogli je zobaczyć w Polsce

Andrzej Grochal
Andrzej Grochal
W przyszłym roku te niezwykłe światła mogą być częstym gościem na naszym niebie
W przyszłym roku te niezwykłe światła mogą być częstym gościem na naszym niebie Fot. Pierre Vernay/Bios Photo/East News
Nowy rok przyniesie spektakularne podniebne widowiska. A to za sprawą Słońca, które od stycznia do października osiągnie maksimum aktywności. To zaś może oznaczać niezwykle piękne zorze polarne, które będzie można oglądać nawet w naszych szerokościach geograficznych, tak jak to się zdarzyło w ostatnią niedzielę, kiedy to nad Krakowem pojawiła się niesamowita wielokolorowa poświata.

Spis treści

Rok spektakularnych widowisk

Nadchodzący rok będzie wyjątkowy pod względem obserwacji zorzy. Nasza gwiazda osiągnie wówczas szczyt 11-letniego cyklu aktywności, a to oznacza więcej wiatru słonecznego – strumienia naładowanych cząsteczek zmierzających ku Ziemi – i zorze polarne, które będzie można oglądać dużo bardziej na południe, niż zazwyczaj.

Naukowcy dodatkowo spodziewają się, że przyszłoroczne maksimum może być wyjątkowo silne, ponieważ ostatnie było najsłabsze od stulecia.

Największe maksimum od lat

– Spodziewam się, że aktywność zorzy polarnej będzie większa niż w ciągu ostatnich 20 lat – powiedział Njål Gulbrandsen, badacz fizyki kosmicznej w Obserwatorium Geofizycznym w Tromsø, części Norweskiego Uniwersytetu Arktycznego (UiT).

– To głównie z powodu 11-letniego cyklu słonecznego aktywność obecnie znacznie wzrasta. Istnieje jeszcze jeden czynnik: ostatni cykl słoneczny był słaby, więc obecnie aktywność jest najsilniejsza od prawie 20 lat. Musimy cofnąć się daleko w przeszłość, aby zobaczyć ten poziom aktywności – dodał.

Wiatr słoneczny, magnetosfera i zorza polarna

Zwykle najlepszymi regionami do zobaczenia zorzy polarnej są północna Norwegia, północna część Finlandii i Szwecji, Islandia, północne Stany Zjednoczone i Kanada oraz południowa część Grenlandii. Wynika to z tego, że naładowane cząsteczki wiatru słonecznego zderzają się z ziemską magnetosferą (polem magnetycznym otaczającym Ziemię) i wędrują w stronę biegunów, gdzie wnikają w atmosferę. Tam powodują wzbudzenie cząsteczek powietrza, które zaczynają świecić.

Jednak podczas maksimum słonecznego obszar, w którym można obserwować zorzę znacznie się rozszerza i można się spodziewać, że tą niezwykłą poświatę będzie można obserwować w wielu miejsca na obszarze całej Europy.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

– Będą bardziej spektakularne pokazy w normalnych lokalizacjach, ale także naprawdę ładne pokazy dalej na południe, niż można by się spodziewać – powiedziała Katie Herlingshaw, badaczka fizyki kosmicznej w Centrum Uniwersyteckim na Svalbardzie (Unis). – Kiedy będziemy mieli te naprawdę duże burze słoneczne, zorze powinniśmy móc zobaczyć w całej Europie – zaznaczyła i dodała, że jednak aby je zobaczyć, trzeba znaleźć naprawdę ciemne miejsce, z dala od świateł miast.

Źródło: The Guardian

od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 7

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

J
Jacek
8 listopada, 9:30, Mmm:

Akurat 4-7 listopada był testy haarp na zorzach.

Oby Amerykanie nie porozrabiali za bardzo na Alasce. Jeden niebezpieczny eksperyment już się odbył w latach 50tych. Odpalili atomówkę 400km nad ziemią. Utworzył się nowy pas Van Allena a przy okazji naładowane cząstki zniszczyły 6 satelitów taki drobiazg ...⚠️

E
Ewa
8 listopada, 4:59, Andrzej:

To kara za wspieranie banderowców i głosowanie na bandę Tuska.

Zobaczycie.

To dopiero początek.

A co ma piernik do wiatraka , pomyśl człowieku zanim cokolwiek napiszesz, no chyba że myślenie nie jest twoją mocną stroną....

U
Uczeń 16 lat
8 listopada, 4:59, Andrzej:

To kara za wspieranie banderowców i głosowanie na bandę Tuska.

Zobaczycie.

To dopiero początek.

Naturalne zjawisko jest karą? Nmg to jakby powiedzieć, że zaćmienie słońca równiez jest karą.

A
Amen
Koniec świata będzie najbardziej spektakularny. Tak, w przyszłym roku, choć cierpliwość Boska może się już skończyć jeszcze w tym.
M
Mmm
Akurat 4-7 listopada był testy haarp na zorzach.
p
pan Szczota
8 listopada, 4:59, Andrzej:

To kara za wspieranie banderowców i głosowanie na bandę Tuska.

Zobaczycie.

To dopiero początek.

Interesujące. Możesz swoje twierdzenie uzasadnić?

A
Andrzej
To kara za wspieranie banderowców i głosowanie na bandę Tuska.

Zobaczycie.

To dopiero początek.
Wróć na i.pl Portal i.pl