Spis treści
Gigantyczny rozbłysk na Słońcu
Gigantyczne eksplozje na Słońcu jeszcze się nie skończyły, a ostatni rozbłysk sklasyfikowano jako X 8,7 – poinformowała NOAA. Klasa X odnosi się do najsilniejszych rozbłysków. NASA opisuje je jako „gigantyczne eksplozje na Słońcu, które wysyłają w przestrzeń energię, światło i cząstki o dużej prędkości”.
NOAA ostrzega, że skutkiem takiego rozbłysku mogą być zakłócenia w komunikacji radiowej, a także w systemach nawigacyjnych.
„Rozbłyski tej wielkości nie są częste” – napisała agencja w mediach społecznościowych, dodając: „region 3664 jeszcze nie jest gotowy”.
Wybuchowy „nastrój” naszej gwiazdy
Region 3664 to plama słoneczna, która w połączeniu w obszarem 3663 tworzy gromadę „znacznie większą od Ziemi” – poinformowała NOAA. Jak stwierdziła agencja, od zeszłego czwartku obiekt jedynie „rośnie i zwiększa swoją złożoność magnetyczną”, co skutkuje zwiększonym ryzykiem rozbłysków słonecznych.
Pomimo intensywności rozbłysku urzędnicy stwierdzili, że nie ma jeszcze obaw o koronalny wyrzut masy lub duży wybuch plazmy słonecznej i pola magnetycznego. To właśnie te CME powodują burze geomagnetyczne, takie jak rzadka ekstremalna burza, która miała miejsce w weekend, wysyłając zorzę polarną na znacznie niższe szerokości geograficzne niż normalnie i powodując chaos w systemach GPS, na których rolnicy polegają w szczytowym okresie sadzenia.
„Ze względu na swoje położenie, jakikolwiek CME związany z tym rozbłyskiem prawdopodobnie nie będzie miał żadnego wpływu geomagnetycznego na Ziemię” – podało Centrum Prognoz Pogody Kosmicznej.
Źródło: CBS News
