Burza geomagnetyczna osiągnęła poziom G4. Mogą być problemy z sieciami energetycznymi

OPRAC.:
Marcin Koziestański
Marcin Koziestański
Piotr Kobyliński
Piotr Kobyliński
Powyższe zdjęcie z obserwatorium dynamiki Słońca NASA, wykonane w sobotę 23 marca 2024 r., przedstawia burzę geomagnetyczną wywołaną rozbłyskiem słonecznym.
Powyższe zdjęcie z obserwatorium dynamiki Słońca NASA, wykonane w sobotę 23 marca 2024 r., przedstawia burzę geomagnetyczną wywołaną rozbłyskiem słonecznym. Associated Press/East News
Burza geomagnetyczna osiągnęła poziom G4 w pięciostopniowej skali - poinformowało w niedzielę Centrum Badań Kosmicznych PAN. Konsekwencją mogą być problemy z sieciami energetycznymi i problemy ze śledzeniem satelitów na orbicie Ziemi. Na całym obszarze Polski mogą wystąpić zorze polarne.

"Uwaga, aktualizacja z naszego Centrum Prognoz Heliofizycznych! Burza geomagnetyczna osiągnęła poziom G4 w pięciostopniowej skali. Mogą wystąpić problemy z sieciami energetycznymi. Możliwe problemy ze śledzeniem satelitów na orbicie Ziemi. Zorze polarne mogą wystąpić na całym obszarze Polski" - brzmi komunikat CBK PAN opublikowany w niedzielę wieczorem w mediach społecznościowych.

Kilka godzin wcześniej Centrum poinformowało, że ostatniej nocy nad polskim wybrzeżem i północą kraju można było zaobserwować zorze polarne, co spowodowane było rozbłyskiem klasy X1.2.

Zorza na północy Polski

"Koronalny wyrzut masy (CME) dotarł do nas w nocy, jest wyjątkowo szybki i skierowany w naszą stronę. Rozbłysk miał miejsce w nocy z 22 na 23 marca, około 1 nad ranem UTC, 23.03.2024. Według prognoz NOAA (National Oceanic and Atmospheric Administration, amerykańska agencja rządowa ds. Badań Oceanów i Atmosfery - PAP), CME miał dotrzeć 24 marca wieczorem i spowodować burze geomagnetyczną, która miałaby trwać do 25 marca. Obecnie mamy burze kategorii G2 i zorze na północy Polski" - komentowała w niedzielę rano Helena Ciechowska z Centrum Prognoz Heliogeofizycznych CBK PAN.

Koronalny wyrzut masy (ang. CME - coronal mass ejection) jest to wielki, często kilkakrotnie większy od Ziemi, silnie namagnesowany obłok plazmy, przyspieszany w obszarze korony słonecznej i z dużą prędkością wyrzucany w przestrzeń międzyplanetarną. Jest to jeden z najważniejszych czynników kształtujących pogodę kosmiczną.

Malowniczy taniec kolorów na nocnym niebie

W związku z burzą geomagnetyczną na niebie nad całym obszarem Polski dało się zaobserwować piękne, malownicze zorze polarne. W internecie pojawiło się wiele zdjęć tego fascynującego zjawiska.

Poniżej imponujące fotografie nocnego nieba w okolicach Gdańska Sobieszewo, ostoi spokoju i dzikiej przyrody.

Wyraźne, żywe kolory odbijające się w tafli Jeziora Lubowidzkiego (woj. pomorskie).

Tak wyglądało niebo znad morskiej linii brzegowej w Rewie:

I kolejne bogate w żywe kolory zdjęcie z Rewy:

Zorza polarna została zaobserwowana nawet na Mazowszu.

Pod jednym ze wpisów na oficjalnym profilu miasta Gdyni czytamy, że na obserwacje zórz można jechać do Norwegii, ale "mam Norwegię w domu".

Delikatne światła zorzy polarnej udało się też uchwycić w okolicy Leżajska.

A tak wyglądało niebo na Suwalszczyźnie:

Źródło:

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl