Spis treści

Tusk może grać większe skrzypce w UE, bo ma zaufanie swoich kolegów
Zdaniem Paula Taylora premier Donald Tusk swoimi staraniami o europejskie przywództwo Polski, wraz z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem i prezydentem Francji Emmanuelem Macronem będąc w Berlinie, tchnęli nowe życie w inicjatywę Trójkąta Weimarskiego. Taylor uważa, że Tusk, będąc premierem, może odgrywać większą rolę w przywództwie UE, ponieważ ma zaufanie swoich odpowiedników w tej inicjatywie, oraz że dąży do tego, aby Polska i Bruksela nie musiały się już dłużej kłócić. Dodatkowo napisał w „The Guardian”, że Tusk jest zaufaną osobą Europejskiej Partii Ludowej, czyli dominującej frakcji politycznej w UE.
Taylor sądzi, że przez ostatnią dekadę Trójkąt Weimarski był bardziej, jak Trójkąt Bermudzki, tzn. był pustką, w której inicjatywy polityczne znikały bez śladu — napisał Taylor.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuji.pl!
Ekspert "The Guardian": PiS spędził władze na kłótniach z Brukselą, Berlinem i Paryżem
Uwaga dotyczyła sporów poprzednich rządzących w Polsce. Taylor uważa, że PiS spędzał czas u władzy na kłótniach z Brukselą, Berlinem i Paryżem o wiele spraw, m.in. o rządy prawa, kontrakty zbrojeniowe, walkę z kryzysem klimatycznym, stosunki z Rosją czy żądania reparacji za drugą wojnę światową.
Polacy przez długi czas byli postrzegani w Berlinie i Paryżu jako alarmistycznie nastawieni do Rosji i zbyt blisko USA. Z perspektywy czasu Macron przyznał w zeszłym roku, że Francja powinna była bardziej słuchać Europy Środkowej – napisał.
Taylor chwali Polskę. Uważa, że dąży do stania się potęgą w regionie
Następnie pochwalił Polskę. Napisał, że kraj wydając ponad 4 proc. PKB na obronę, jest na najlepszej drodze do stania się regionalną potęgą militarną, a nawet fortecą przeciwko rosyjskiej agresji. Poza tym napisał, że dla niego Polska z dynamiczną gospodarką i prawie 40 milionami mieszkańców, jest największym i najbardziej wpływowym państwem Europy Środkowej.
Źródło: