Ekspert: Nie należy się spodziewać fali zwolnień ale o podwyżkach też możemy zapomnieć

Maciej Badowski
Maciej Badowski
Ekspert nieco uspokaja nastroje tłumacząc, że jeśli chodzi o zatrudnienie w najbliższym czasie odsunęło się widmo ewentualnych zwolnień.
Ekspert nieco uspokaja nastroje tłumacząc, że jeśli chodzi o zatrudnienie w najbliższym czasie odsunęło się widmo ewentualnych zwolnień. Marzena Bugala/ Polska Press
Pandemia COVID-19 wpłynęła na nastroje pracodawców i ich plany w zakresie zatrudnienia i płac. - W najbliższym czasie czeka nas stabilizacja na rynku pracy- tłumaczy w rozmowie z AIP Mateusz Żydek, rzecznik prasowy Randstad Polska. - Nie ma sygnałów niepokojących sygnałów dotyczących jakiejkolwiek fali zwolnień- dodaje. Jednak nie ma co liczyć na podwyżki.

- Oczywiście mieliśmy w ostatnim czasie chociażby w poprzednich badaniach, znaczący odsetek pracodawców, którzy planowali zmniejszenie zatrudnienia w swoich firmach. Natomiast w najnowszym badaniu ten odsetek spadł do 8 proc. - tłumaczy ekspert. - Natomiast wzrósł odsetek w 2 grupach. Z jednej strony w grupie pracodawców, którzy nie planują żadnych zmian w ciągu najbliższego półrocza, jeśli chodzi o poziom zatrudnienia w swoich firmach do 70 proc.- dodaje.

Jak tłumaczy Żydek, odsetek ten dotyczy także nowych miejsc pracy. - 17 proc. firm planuje stworzenie nowych miejsc pracy, organizację czy zorganizowanie nowych procesów rekrutacyjnych. Jeśli chodzi o te perspektywy dotyczące poszczególnych sektorów, to tutaj najbardziej ambitne plany w zakresie nowych miejsc pracy mają firmy z sektora nowoczesnych usług biznesowych- mówi.

Jednocześnie zwraca uwagę, że niemal 30 proc. firm z tego sektora będzie tworzyło nowe miejsca pracy, ale takie ambitne plany mają też firmy z branży przemysłowej i branży budowlanej. W tych 2 grupach prognozowane jest nieco wyższe zapotrzebowanie na pracowników niż to przeciętne, które pokazało badanie Randstad "Plany Pracodawców".

- Natomiast w 2 grupach odnotowaliśmy nieco wyższy poziom redukcji zatrudnienia. Z jednej strony to jest pośrednictwo finansowe, więc cała branża finansowa ale to jest trend, który nie jest wyłącznie związane z Covid 19. My już wcześniej wiedzieliśmy, że w tym sektorze redukcję zdarzają się częściej niż w pozostałych sektorach, pomimo dobrej sytuacji- wylicza ekspert i dodaje, że zauważalne to było jeszcze przed pandemią.

- Wynikało to po części z konsolidacji tego rynku. W ostatnich latach mieliśmy do czynienia z dużymi fuzjami bankowymi, co często oznaczało na przykład likwidowania części placówek bankowych- wyjaśnia.

Jaklo drugi powód ekspert podaje cyfryzację sektora. Jednocześnie dodaje, że to zmniejszenie zatrudnienia w tym sektorze dotyczy pracowników bezpośredniej obsługi klienta. - Z drugiej strony ten sektor chce zatrudniać nowych, wysoko wykwalifikowanych specjalistów, którzy wspomagać będą te procesy cyfryzacji, ale także zdalną obsługę klienta- mówi.

W najbliższym czasie drugim sektorem, który również odnotował wyższy poziom w zakresie redukcji zatrudnienia jest pozostała działalność usługowa. - Duża część firm, które zostały dotknięte w pewnym stopniu przez obostrzenia związane z pandemią. Tutaj możemy mówić chociażby o usługach gastronomicznych, czy na przykład tych związanych z wypoczynkiem- dodaje.

Jednocześnie Żydek nieco uspokaja nastroje tłumacząc, że jeśli chodzi o zatrudnienie w najbliższym czasie odsunęło się widmo ewentualnych zwolnień. Jego zdaniem firmy zaczęły trochę lepiej spoglądać na swoją sytuację finansową oraz w pewnym sensie zaczęły się przyzwyczajać do tej niecodziennej sytuacji.

- Im dłużej ona nam towarzyszy, tym bardziej firmy znajdują dobre rozwiązania na to, żeby dotrzeć ze swoimi produktami i usługami do klientów. Często wykorzystują nowe kanały dotarcia czy kanały sprzedaży, chociażby internetowe. To pozwala im funkcjonować już trochę śmielej zarówno w planach dotyczących zatrudnienia, jak i wynagrodzeń.

Jeżeli chodzi o poziom wynagrodzeń, to Żydek zwraca uwagę, że obecnie nie jest to najlepszy moment, żeby udać się po podwyżkę. - Mamy co prawda pewne sygnały ze strony firm, że będą podnosiły wynagrodzenie, ale w dużej mierze jest to związane z płacą minimalną, która od nowego roku będzie obowiązywała- wyjaśnia.

Ekspert tłumaczy, że w przypadku decyzji dotyczących wyższego wynagrodzenia czy awansów, to w najbliższym czasie może się to okazać trudne ze względu na wciąż napięte budżety pracodawców. - Z jednej strony budżety były już wcześniej przed pandemią napięte w związku z silną presję płacową za stronę pracowników i naturalnie pracodawcy chcieli temu sprostać. Z drugiej strony koszty, które pojawiły się w związku z pandemią oraz mniejsza sprzedaż produktów i usług przekładają się na to, że te budżety są jeszcze bardziej napięte i często w tym roku wręcz przekraczane, co oznacza, że firmy raczej nie są skłonne do podejmowania decyzji wyższych kosztów, które byłyby generowane właśnie przez podwyżki- tłumaczy.

Jednak w najbliższym czasie możemy się spodziewać podniesienia wynagrodzeń osobą najmniej zarabiającym, natomiast podwyższenie płacy minimalnej niemal w żadnym stopniu nie przełożył się na e podwyżki płac.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl