Ekspert: Rozwój kompleksu w Płocku wpisuje się w ideę i politykę zielonej transformacji

Tomasz Dereszyński
Tomasz Dereszyński
Wideo
od 16 lat
Pierwszy w historii krajowy czempion PKN Orlen zaplanował na najbliższe lata gigantyczne inwestycje. - Impulsem do realizacji tych ambitnych planów jest konieczność odzyskania suwerenności gospodarczej w strategicznych dla Polski obszarach - mówi Katarzyna Obłąkowska, Szkoła Główna im. Mikołaja Kopernika w Warszawie.

Rozwój gospodarczy Polski jest w wielu obszarach tłamszony. Przykładem jest nieotrzymanie do dziś środków z Instrumentu na rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności w ramach KPO. Polska i Polacy jednak idą do przodu. Liderem inwestycji jest właśnie PKN Orlen, choć należy zauważyć, że także inne polskie przedsiębiorstwa pretendują do roli globalnych marek generując wartość dodaną dla krajowego PKB.

Obecnie największą inwestycją petrochemiczną w Polsce, ale i w Europie w ciągu ostatnich 20 lat, jest rozbudowa Kompleksu Olefin w Zakładzie Produkcyjnym w Płocku.

- Inwestycja Olefin III będzie bazą do produkowania wysoko marżowych produktów petrochemicznych, czyli różnych przedmiotów codziennego użytku, środków czystości i artykułów higienicznych oraz medycznych, włókien syntetycznych do produkcji odzieży, części samochodowych, elementów sprzętów AGD i urządzeń elektronicznych. Nawet laik widzi, że kompleks ten wzmocni polski przemysł, będzie pewnym źródłem dostaw dla krajowych i zagranicznych odbiorców, przyniesie podatki do budżetu państwa i przyczyni się do wzrostu konkurencyjności polskiej gospodarki – zaznacza Obłąkowska.

Rozwój kompleksu wpisuje się także w ideę i politykę zielonej transformacji propagowanej i wprowadzanej przez Unię Europejską. Jest ponadto istotna dla rozwoju lokalnego, bowiem docelowo przyniesie kilkaset nowych miejsc pracy dla rynku pracy w Płocku i okolicznych gminach.

- Praktyczna realizacja tak wielkich inwestycji wymaga pełnego przestrzegania prawa krajowego i wspólnotowego. Wymaga podporządkowania się regułom, które są podstawą funkcjonowania jednolitego rynku Unii Europejskiej. Wykonawca, czyli koreańsko-hiszpańskie konsorcjum Hyundai Engineering & Tecnicas Reunidas został wybrany w pełnej niedyskryminującej konkurencyjnej procedurze. Każde przedsiębiorstwo z branży mogło w niej uczestniczyć – wskazuje ekspert.

- Jednym z istotniejszych kryteriów wyboru było posiadanie doświadczenia w realizacji tak dużych projektów. W Polsce nie ma podmiotów, które specjalizują się w budowie zakładów rafineryjno-petrochemicznych. Musimy odbudować kompetencje w tym obszarze, jak w wielu innych – zaznacza.

Przy budowie kompleksu Olefiny III zatrudnionych będzie 13 tys. osób, w tym 7 tys. Polaków przy współpracy z polskimi firmami. Wykonawca, czyli koreańsko-hiszpańskie konsorcjum Hyundai Engineering & Tecnicas Reunidas leganie zatrudnia przy tej inwestycji także pracowników zagranicznych, którzy pracują na kontraktach tymczasowych i pozwoleniach na pracę, a po zakończeniu projektu wyjadą z Polski. Wszystkie największe inwestycje na świecie prowadzone są aktualnie z wykorzystaniem międzynarodowej załogi pracowniczej – także Polaków.

Na potrzeby załogi powstało kontenerowe miasteczko pracownicze. Społeczność lokalna Płocka ma obawy, czy będzie bezpiecznie. Niestety nastroje społeczne związane z forsowaną przez Komisję Europejską polityką przymusowej realokacji nielegalnych imigrantów, w tym ich ataki na polską granicę, stają się zasadną postawą obaw mieszkańców. Trzeba jednak pamiętać, iż obcokrajowcy do inwestycji Olefin III są pracownikami legalnymi i wyselekcjonowanymi pod kątem kompetencji, a o bezpieczeństwo całego przedsięwzięcia troczy się zarówno wykonawca, jak i PKN Orlen. Ponadto, każda przestrzeń Rzeczypospolitej Polskiej podlega kontroli policji, której funkcjonariusze zapewniają w granicach naszego państwa porządek publiczny.

- Załoga inwestycji składająca się zarówno z pracowników polskich, jak i zagranicznych będzie realizowała wspólny cel, a to właśnie realizacja wspólnego celu i wspólna praca najlepiej tworzą wzajemny szacunek. Cel ten zostanie zrealizowany w 2024 r. PKN ORLEN przygotował i przeprowadził szereg działań, które mają pomóc obcokrajowcom w szybszej aklimatyzacji w Polsce. Były to broszury informacyjne z wiedzą, translatory udostępnione policji i służbom, kampania ,,Szacunek nie ma koloru” – wskazuje Katarzyna Obłąkowska.

- W inwestycji tej nie mamy do czynienia z napływem osób, o których nic nie wiemy, ale z legalnie zatrudnionymi pracownikami. Oczywiście trzeba być czujnym, przewidywać, podejmować działania, aby minimalizować konflikty i niebezpieczne wydarzenia, które w każdej społecznej sytuacji mogą się pojawić – dlatego współdziałają służby państwowe i PKN Orlen, a we współpracę powinni być także zaangażowani społeczność lokalna, władze lokalne czy organizacje pozarządowe.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl