Pasek artykułowy - wybory

Eksplozja w Przewodowie. Kumoch: Dopuszczenie Ukraińców do śledztwa wymaga osobnych procedur

Hubert Rabiega
PAP
Opracowanie:
Wybuch w Przewodowie. Zdaniem strony ukraińskiej, była to rakieta rosyjska, w której wprowadzono błędne koordynaty.
Wybuch w Przewodowie. Zdaniem strony ukraińskiej, była to rakieta rosyjska, w której wprowadzono błędne koordynaty. Fot. PAP/Wojtek Jargiło
- Stronie ukraińskiej zostało już w środę zakomunikowane, że zostanie dopuszczona do miejsca eksplozji w Przewodowie, ale to co innego niż dopuszczenie do śledztwa, co wymaga osobnych procedur - podkreślił szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch.

Szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba poinformował w czwartek, że rozmawiał z szefem polskiego MSZ Zbigniewem Rauem i obaj porozumieli się, iż Ukraina i Polska "będą konstruktywnie i otwarcie współpracować" w związku z eksplozją w Przewodowie.

- Rozmawiałem z ministrem spraw zagranicznych Polski Zbigniewem Rauem. Ukraina i Polska będą konstruktywnie i otwarcie współpracować w związku z incydentem wywołanym rosyjskim terrorem rakietowym wobec Ukrainy - napisał Kułeba na Twitterze.

Poinformował, że w Polsce są już specjaliści ukraińscy.

- Oczekujemy, iż wkrótce otrzymają oni dostęp do miejsca zdarzenia we współpracy z polskimi organami ochrony prawa - dodał szef MSZ.

Rzecznik MSZ Łukasz Jasina potwierdził PAP, że rozmowy się odbyły.

- Ustalenia są w toku - dodał.

Wybuch w Przewodowie. Dopuszczenie Ukraińców do śledztwa wymaga osobnych procedur

Również Jakub Kumoch pytany był w Polsat News, czy potwierdza informacje Kułeby oraz czy Ukraińcy zostaną dopuszczeni do miejsca eksplozji w Przewodowie.

- Tak, potwierdzam w takim zakresie, w jakim to dotyczy dopuszczenia do miejsca, bo jest pewna różnica - dopuszczenie do miejsca, a udział w śledztwie. Udział w śledztwie wymaga osobnych procedur. (...) Śledztwo zazwyczaj toczy się w formule niejawnej i dopuszczenie innych osób wymaga osobnych procedur. Natomiast dopuszczenie do miejsca strony ukraińskiej już wczoraj zostało zakomunikowane stronie ukraińskiej przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych - powiedział prezydencki minister.

Jak dodał, strona ukraińska prosiła dokładnie o dostęp do miejsca zdarzenia i "możliwość też nawiązania dialogu".

Eksplozja w Przewodowie. Ukraińcy nadal są zdania, że to pocisk rosyjski

- Ponieważ Ukraińcy mają inną hipotezę dotyczącą natury tego zdarzenia, cały czas ich główną, podstawową hipotezą jest to, że była to rakieta rosyjska, w której wprowadzono koordynaty, albo błędne, albo celowo, albo niecelowo. Natomiast strona polska i amerykańska skłaniają się jednak ku hipotezie, że była to po prostu rakieta ukraińskich sił obrony powietrznej, która nie trafiła w cel, co się zdarza i w której nie zadziałała stara, sowiecka aparatura do samozniszczenia - powiedział Kumoch.

Siły rosyjskie przeprowadziły we wtorek po południu zakrojony na szeroką skalę atak rakietowy na Ukrainę, wymierzony głównie w obiekty energetyczne. Tego dnia na terenie leżącej blisko granicy z Ukrainą wsi Przewodów (woj. lubelskie) spadł pocisk, który doprowadził do eksplozji w wyniku której zginęło dwóch obywateli Polski.

od 16 lat

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl