Hiszpański dziennik chwali zaangażowanie Polski w energetykę jądrową
Według dziennika „El Economista”, sukces gospodarczy Polski jest niemal niepodważalny. W piątkowej obszernej publikacji na temat Polski, dziennik wskazuje, że PKB per capita wzrósł od 1990 r. prawie sześciokrotnie, a stopa bezrobocia spadła do rekordowo niskiego poziomu.
Gazeta podkreśla, że nasza gospodarka przeszła intensywną modernizację i wymienia niedawne zaangażowanie w energetykę jądrową. W artykule zaznaczono, że odbyło się to bez utraty konkurencyjności polskich towarów i usług. „Polska eksportuje więcej i lepiej, pomimo relatywnego wzrostu kosztów pracy” – czytamy.
Dziennik w swojej analizie powołuje się na „obszerną literaturę dotycząca dobrych wyników polskiej gospodarki po upadku komunizmu”, w tym na raporty m.in. Unii Europejskiej i Międzynarodowego Funduszu Walutowego.
Dobre wyniki Polski na tle innych krajów
„Nie uwzględniając pandemii koronawirusa, Polska zgromadziła ponad 30 lat nieustannego wzrostu gospodarczego. Choć w 2020 roku globalna gospodarka uległa hibernacji, PKB (Polski – przyp. red.) skurczył się zaledwie o 2%, podczas gdy w krajach takich jak Hiszpania spadek przekroczył 10%. Na sukces Polski składa się wiele czynników, których podsumowanie w jednym artykule jest prawie niemożliwe.” - czytamy.
„Kraj zdywersyfikował swoją bazę eksportową i rozszerzył stosunki handlowe z krajami UE i spoza UE. To sprawiło, że Polska stała się sama w sobie jedną z lokomotyw eksportu w Europie.
„El Economista” przypomniał, że na początku lat dwutysięcznych polski eksport nie osiągał 25% PKB, a obecnie przekracza już 60%. „To jeden z najszybszych skoków w porównaniu z innymi europejskimi partnerami”.
Dziennik dodał, że Polska stała się krajem coraz bardziej zorientowanym na zewnątrz, który korzysta ze swojego strategicznego położenia i konkurencyjnych kosztów pracy.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!
