Od czego zależy wysokość naszej emerytury?
Prawo do emerytury uzależnione jest wyłącznie od ukończenia wieku emerytalnego. Bez znaczenia jest to, jak długo składki zusowskie płacimy, konieczne jest tylko udowodnienie jakiegokolwiek okresu ubezpieczenia. Żeby otrzymać emeryturę, wystarczy więc mieć ukończony wiek emerytalny - 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn - i podlegać ubezpieczeniu choćby przez jeden dzień. Z tego powodu niektórzy mają bardzo niskie kwoty świadczenia emerytalnego.
Czytaj również: Stan swojego konta w ZUS-ie sprawdzisz tylko na PUE. Wersja papierowa wyłącznie na życzenie. Sprawdź, ile masz pieniędzy!
Staż pracy nie ma wpływu na ustalenie prawa do emerytury, ale ma wpływ na jej wysokość. A wobec tego, chociaż jest ustalona gwarantowana kwota najniższej emerytury (1200 zł brutto), to osoby, które nie mają odpowiedniego stażu, który obecnie wynosi 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn, tego minimalnego świadczenia nie dostaną.
Nagradzani są ci, którzy pracują bardzo długo. Każdy rok dłuższej pracy to wzrost emerytury o około 8-10 proc.
Im dłużej pracujemy, tym więcej składek zostaje zapisanych na naszym koncie emerytalnym i więcej razy są one waloryzowane. Im później idziemy na emeryturę, tym mniejsza jest liczba miesięcy dalszego trwania życia, przez które dzielimy kapitał odłożony na koncie w ZUS.
