E-papierosy – w USA to dalej „dzika amerykanka”

Michał Szczygielski
Pawel Miecznik
Ostatnio media obiegła informacja o zatruciach spowodowanych używaniem e-papierosów w Stanach Zjednoczonych. Jedynie z tego kraju płyną doniesienia o takich przypadkach, co zdaniem znawców rynku jest wynikiem braku norm i regulacji. W Europie, w tym w Polsce, e-papierosy podlegają restrykcyjnym badaniom składu.

Stosowanie e-papierosów polega na podgrzaniu płynu (tzw. liquidu) zawierającego najczęściej nikotynę, glikol, glicerynę i wodę, a następnie wciąganiu aerozolu. Tym samym e-papierosy nie są palone, ale vapowane. Produkty te przeznaczone są przede wszystkim dla osób, które już są uzależnione od nałogu tytoniowego i mają stanowić alternatywę, pozbawioną szkodliwych substancji smolistych zawartych w dymie tytoniowym. Światowy rynek e-papierosów był warty 11,26 mld USD w 2018 r., a najnowsze prognozy wskazują, że w 2024 r. osiągnie wartość 18,6 mld USD.

W Unii Europejskiej, na podstawie dyrektywy tytoniowej, e-papierosy podlegają ścisłej kontroli. Producent w UE musi notyfikować o wejściu produktu na rynek 6 miesięcy przed jego pojawieniem się w sprzedaży. Unia dodatkowo wymaga publikacji wszystkich składników przez producenta. W Polsce i innych krajach kontynentu do płynu nie wolno dodawać jakichkolwiek substancji psychoaktywnych, a także witamin czy substancji rakotwórczych. Unia reguluje również maksymalną pojemność opakowań oraz stężenie nikotyny w produkcie. Maksymalna pojemność opakowania nie może przekroczyć 10 ml, a maksymalna zawartość nikotyny nie może być wyższa niż 20 mg/ml. W Stanach Zjednoczonych nie ma żadnego z tych przepisów.

– Polskie prawo dopuszcza do obrotu tylko i wyłącznie przebadane, notyfikowane produkty. Użytkownicy mogą swobodnie sprawdzić skład danego płynu, który jest podany na opakowaniu. Konsumenci są odpowiednio chronieni przez jasno wytyczone regulacje. Nie mamy podstaw do obaw o jakość i bezpieczeństwo płynów zakupionych w legalnych punktach sprzedaży. Polska wypełniła bardzo skrupulatnie unijny obowiązek implementacji dyrektywy. Oprócz tego nasz kraj wdrożył dodatkowe obostrzenia, na które zdecydowało się niewiele państw w Europie. Wprowadzono zakaz sprzedaży internetowej urządzeń i płynów nikotynowych do papierosów elektronicznych – podkreśla Małgorzata Zielińska z Vaping Association Polska (VAP).

VAP podkreśla, że ostatnie doniesienia ze Stanów na temat zatruć e-papierosami wynikają z braku regulacji i prób stosowania wkładów do e-papierosów z zakazanym w Polsce THC, związkiem aktywnym zawartym w marihuanie. Tak wynika również z badań wypadków przeprowadzonych przez Amerykańską Agencję Żywności i Leków (FDA – Food and Drug Administration). Zdaniem tej instytucji wszystkie raportowane doniesienia wynikają z używania z niedozwolonych w Polsce produktów z THC, produktów kupowanych od ulicznych dilerów oraz płynów samodzielnie przygotowanych w domu.

W Polsce papierosy elektroniczne i płyny do papierosów elektronicznych oraz ich wytwarzanie podlegają restrykcyjnym przepisom wielu aktów prawnych, które mają zapewnić bezpieczeństwo ich stosowania. Zgodnie z ustawą o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych (Dz. U. z 2018 r. poz. 1446) na producentów i importerów nałożony jest obowiązek sprawdzania składu i analizy toksykologicznej każdego płynu do e-papierosów, który ma zostać wprowadzony na rynek. Lista wszystkich składników takiego płynu jest dostarczana do Inspektora ds. Substancji Chemicznych (jednostka podległa Ministerstwu Zdrowia), a legalne produkty znajdują się w dostępnym w internecie rejestrze.

W Polsce e-papierosy i płyny, zgodnie z prawem mogą kupować jedynie osoby pełnoletnie. Zdaniem VAP osoby palące papierosy, powinny być informowane o alternatywie, która pozwoli ograniczyć nałóg. Równocześnie proponuje akcje edukacyjne dla rodziców i nieletnich związanych z nałogiem nikotynowym. W kwestii nielegalnej sprzedaży nieletnim stowarzyszenie opowiada się za koncesjami dla punktów dystrybucji oraz zwiększeniem kar za sprzedaż e-papierosów osobom poniżej osiemnastego roku życia.

POLECAMY W SERWISIE POLSKATIMES.PL:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co to jest zapalenie gardła i migdałków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl