Pokłosie trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii. Epidemia cholery
Według informacji agencji Reutera, w ostatnich dniach stwierdzono 568 przypadków zakażenia bakterią cholery w rejonie północno-zachodniej Syrii, z czego 2 osoby straciły życie. To właśnie ten region ucierpiał w wyniku trzęsienia ziemi, które miało miejsce 6 lutego. Przyczyną szerzenia się epidemii są między innymi uszkodzenia w systemach wodnych oraz innych elementach infrastruktury.
Choć znaczna większość ofiar i zniszczeń przypadła na Turcję, to również jej południowy sąsiad, czyli właśnie Syria, także został poważnie dotknięty przez żywioł. Wiele osób, doświadczonych przez lata wojny domowej, znalazło się w jeszcze trudniejszej sytuacji.
Katastrofalna sytuacja w Syrii
O problemach, z jakimi mierzą się mieszkańcy tamtych rejonów Syrii mówiła portalowi i.pl Dorota Zadroga z Polskiej Misji Medycznej, która od lat działa w tym kraju. Przestrzegała między innymi właśnie przed możliwym szerzeniem się epidemii.
– Zawsze, gdy mówimy o katastrofie naturalnej, od razu pojawia się zagrożenie epidemiologiczne. Może tak się stać, jeśli osoby, które straciły dach nad głową nie znajdą szybko schronienia i nie otrzymają dostępu do czystej wody i toalet – mówiła i.pl Zadroga.
Przeczytaj więcej na temat sytuacji w Syrii po trzęsieniu ziemi:
Bilans trzęsienia ziemi w Syrii i Turcji
Według najnowszych informacji, w wyniku wstrząsów o magnitudzie 7,8, które nawiedziły tę część świata 6 lutego, zginęło ponad 50 tysięcy osób, z czego niemal 6 tysięcy w Syrii.
Źródła: i.pl, PAP

wu