Blisko 2 mln wojska w służbie czynnej. Nawet bez Turcji to ok. 1,5 mln. A więc niemal dwa razy więcej niż cała armia rosyjska (850 tys.). I nie zmienia tego nawet fakt, że taka Islandia w ogóle nie ma sił zbrojnych, zaś siedem krajów ma siły zbrojne liczące mniej niż 10 tys. ludzi.
Europejscy członkowie NATO dysponują łącznie blisko 2 tys. myśliwców i bombowców. Dziewięć krajów nie posiada myśliwców i bombowców, kilka z nich w ogóle nie ma sił powietrznych. Ale i na tym odcinku Rosja przegrywa (1,5 tys. myśliwców i bombowców).
Rosjanie za to mają więcej czołgów (12 tys.). Wszystkie europejskie kraje NATO mają ich łącznie ponad 8 tys. Osiem członków Sojuszu w ogóle nie dysponują tą bronią.
Jakim zastrzykiem militarnym zasilą NATO Szwedzi i Finowie? Łącznie blisko 40 tys. żołnierzy, ale też ogromna rezerwa – np. Finlandia może szybko zmobilizować blisko milionową armię. Do tego łącznie 126 samolotów i 321 czołgów.
Porównując potencjał militarny europejskiej części NATO z Rosją nie można zapominać o tym, że Francja i Wielka Brytania posiadają broń atomową. No i należy pamiętać o kilkudziesięciu tysiącach żołnierzy amerykańskich stacjonujących w Europie. Ale też nie o same liczby chodzi. Wojna rosyjsko-ukraińska obnażyła braki armii Putina. Niewątpliwie pod względem jakości uzbrojenia, wyszkolenia, dowodzenia i morale, europejscy członkowie NATO mają nad Rosją zdecydowaną przewagę.
![Europejskie siły NATO kontra wojska Rosji [LICZBY]](https://d-pt.ppstatic.pl/k/r/1/4b/53/627bbedf51385_p.jpg?1652276960)
[dane liczbowe za GlobalFirePower]
