Fala upałów na oceanie
Dotychczasowy rekord wynosił 37,6 st. C i został odnotowany w Zatoce Perskiej u wybrzeży Kuwejtu.
Tak wysoka temperatura wody to nie tylko przykra wiadomość dla spragnionych ochłody mieszkańców. Przede wszystkim stanowi ona zagrożenie dla organizmów morskich, szczególnie dla koralowców. Optymalna temperatura dla tych niezwykłych zwierząt mieści się w przedziale od około 22 st. C do około 28 st. C.
Naukowcy podkreślają, że jeśli obecne wysokie temperatury wody utrzymają się przed dłuższy okres, spowoduje to wymieranie tych morskich żyjątek na masową skalę, co może zaszkodzić całemu ekosystemowi. Od południowego wschodu Florydę otacza największa rafa koralowa kontynentalnych Stanów, ciągnąca się na długości 270 km.
Upały zagrażają faunie morskiej
– Jeśli temperatura wody utrzyma się powyżej 28 st. C przez dłuższy czas, koralowce zaczną odczuwać stres termiczny i zaczną blaknąć, co odbije się na ich zdolności do odżywiania się – wyjaśnia Phanor Montoya Maya, biolog morski i kierownik programu renowacji w organizacji non-profit Coral Restoration Foundation.
– Temperatura wody jest teraz tak wysoka, że prawdopodobnie staje się egzystencjalnym zagrożeniem nawet dla najtwardszych koralowców na rafie koralowej Florydy – podkreśla Maya. – Niestety woda jest teraz tak gorąca, że niektóre koralowce umierają w wyniku stresu cieplnego – dodaje.
Na szczęście, jak przypomina naukowiec, blaknięcie koralowców nie jest procesem nieodwracalnym i – o ile temperatury wrócą do sprzyjających poziomów – zwierzęta te mogą odzyskać siły.
Problemy ma nie tylko Floryda
Nie tylko wokół Florydy temperatura wody osiąga niespotykane wartości. Również na północnym Atlantyku oraz na Morzu Śródziemnym odnotowano rekordowe temperatury.
Według National Oceanic and Atmospheric Administration (Narodowa Agencja Atmosfery i Oceanów – NOAA) morskie fale upałów potrwają do września, a z podwyższonymi niż zwykle temperaturami możemy mieć do czynienia do końca roku.
Zdaniem Agencji 44 proc. światowego oceanu doświadcza obecnie morskiej fali upałów.
– Kiedy średnie temperatury są tak znacznie przekraczane, to jest to niepokojące. Zdecydowanie pobiliśmy poprzednie rekordy, nie mówiąc już o średniej – powiedział Brian McNaldy, straszy pracownik naukowy w Rosenstiel School of Marine, Atmospheric and Earth Science na Uniwersytecie w Miami.
Źródło: ABC News, CNBC
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!