Badania archeologiczne, które w latach 2006-2008 prowadził w podwrocławskim Domasławiu Zespół Badań Ratowniczych Instytutu Archeologii i Etnologii PAN Oddział we Wrocławiu, były związane z budową fragmentu obwodnicy Wrocławia (w tym miejscu jest to trasa S8).
Odkryto tam kilkaset bogato wyposażonych grobów z wczesnej epoki żelaza (okres halsztacki 750-450 p.n.e.). Te odkrycia zmieniają dotychczasowe postrzeganie przez badaczy kultury i obrazu życia w tamtych odległych czasach. Dzięki podwrocławskim odkryciom można stwierdzić znaczne zróżnicowanie majątkowe i społeczne. Można także wnioskować o istnieniu na naszych obecnych ziemiach wyższej klasy społecznej, czegoś w rodzaju arystokracji, która miała powiązania z kręgiem cywilizacji śródziemnomorskiej.
W TYM REJONIE PROWADZONO PRACE ARCHEOLOGICZNE:

Podczas budowy obwodnicy Wrocławia archeolodzy w trakcie budowy przebadali w sumie 41 stanowisk na powierzchni ponad pół hektara. Najcenniejsze znaleziska to malowanie naczynia, szkło, ozdoby i broń złożona w grobowcach. Za jeden z najcenniejszych, a na pewno najbardziej rozpoznawalny zabytkiem znalezionym na cmentarzysku w Domasławiu uznaje się czterokołowy, gliniany wózek (zdjęcie nr 1 - wózek na czerwonym tle).
Kilka lat temu eksponaty można było na żywo oglądać na wystawie w Muzeum Archeologicznym we Wrocławiu. Teraz dzięki pełnym i darmowym opracowaniom, odnajdziemy je w internecie. OPRACOWANIA ZNAJDZIEMY TUTAJ - KLIKNIJ BY DO NICH PRZEJŚĆ
ZOBACZ TAKŻE: NIEKOŃCZĄCY SIĘ REMONT ULICY HUBSKIEJ
ZOBACZ TEŻ:
Centrum Wrocławia od podwórka. Wstyd za takie miasto (LIST, ZDJĘCIA)
Tak wyglądał Wrocław chwilę przed wojną. Na pewno znacie te miejsca
Tak się zmieniał plac Grunwaldzki [ZDJĘCIA Z ARCHIWUM]