Pod Gdańskiem działa farma wiatrowa Bystra, która położona jest w miejscowości o tej samej nazwie. Od lat energia pozyskiwana tam jest metodą OZE, czyli za pomocą Odnawialnych Źródeł Energii. Tak wytwarzany prąd trafiał do gospodarstw domowych i przedsiębiorstw zlokalizowanych w pobliżu samej farmy wiatrowej. Właśnie rozpoczęły się prace modernizacyjne systemów przesyłowych, dzięki czemu nadwyżka energii elektrycznej trafi do ogólnopolskiej sieci.
Farma wiatrowa Bystra przejdzie modernizację
Energa Wytwarzanie rozpoczęła właśnie prace przyłączenia farmy wiatrowej Bystra do Krajowego Systemu Elektroenergetycznego. Takie rozwiązanie ma pozwolić na upłynnienie przesyłania energii między bateryjnymi magazynami energii. Wytworzona nadwyżka prądu może zostać magazynowana w inne części Polski, dzięki czemu w łatwy sposób zostaną zaspokojone braki energetyczne, które mogą się pojawić w niektórych miejscach.
Prace modernizacyjne rozpoczęły się w lutym 2023 roku, a ich zakończenie przewidywane jest na I kwartał 2025 roku. Pomysł podłączenia farmy wiatrowej Bystra wiąże się ze wzrostem udziału odnawialnych źródeł energii w procesie wytwarzania prądu. Szacuje się, że po zakończeniu inwestycji uda się pozyskać nawet 9 GW. Energa Wytwarzanie planuje docelowo do roku 2030 modernizować miejsca OZE, które staną się również magazynami energii mechanicznej czy elektrochemicznej.
Energa Wytwarzanie podłączy farmę wiatrową Bystra do sieci ogólnopolskiej
Bateryjny magazyn energii przy farmie wiatrowej Bystra jest najnowocześniejszym takim obiektem w Polsce. Powstał przy współpracy z japońskimi podmiotami. Polscy naukowcy podczas prac realizacyjnych pozyskali odpowiednią wiedzę, która pozwoli im na budowę kolejnych takich magazynów na terenie kraju.
