"Doświadczanie" poprzez integrowanie
I Malborski Festiwal Integracji „Doświadczanie” realizowany jest przez MCKiE w ramach projektu pn. „Niepełnosprawni-Pełnosprawni w KULTURZE” dofinansowanego ze środków unijnych. Współorganizatorami i partnerami są:
- Warsztat Terapii Zajęciowej w Malborku,
- Środowiskowy Dom Samopomocy w Malborku,
- Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Malborku,
- Specjalny Ośrodek Rewalidacyjno-Wychowawczy dla Dzieci i Młodzieży z Autyzmem w Malborku,
- stowarzyszenie ON_in_Malbork,
- Piotr Bogdaszewski - Pracownia Rzeźby,
- Gdańska Galeria Zmysłów,
- Radio Malbork.
Pierwszego dnia, czyli w piątek (28 kwietnia) w CKiE Szkoła Łacińska odbyły się warsztaty „Najpierw MASA, potem RZEŹBA” z artystą rzeźbiarzem Piotrem Bogdaszewskim, dotyczące tworzenia odlewów gipsowych. Także tam wieczorem w ramach „Kina bez barier” można było obejrzeć film pt. „Chce się żyć” w reżyserii Macieja Pieprzycy, również w wersji z audiodeskrypcją dla osób niewidomych i niedowidzących.
Gościnnie wystąpiły Dancing Wheels z Gdyni
W sobotę (29 kwietnia) odbyły się kolejne warsztaty, ale jednym z punktów programu były również występy artystyczne na placu Jagiellończyka. Uczestników przywitał burmistrz Malborka.
Rozumiejąc drugiego człowieka, możemy pomagać i możemy się integrować. Kiedyś pewien portugalski pisarz napisał, że trudnością nie jest życie z bliźnimi, trudnością jest ich zrozumienie. Bo to zrozumienie pozwala, żeby to życie było piękne i żebyśmy mogli wspólnie to życie realizować – mówił Marek Charzewski, burmistrz Malborka, życząc uczestnikom wydarzenia, by moc integracji była z nimi.
Przywołany przez burmistrza Jose Saramago, laureat literackiej Nagrody Nobla w 1998 r., napisał dokładnie, że „Trudność nie polega na życiu z bliźnimi, lecz na ich zrozumieniu”.
Na placu Jagiellończyka zaprezentowały się grupy z SOSW, SORW dla Dzieci i Młodzieży z Autyzmem, WTZ, ale też goście z gdyńskiej grupy Dancing Wheels tańczącej na wózkach. Pięknym śpiewem uraczyła uczestników Milena Wiśniewska, a efektowny pokaz tańca dały dziewczęta z zespołu prowadzonego przez Angelikę Lenczewską w MCKiE.
Natomiast w sobotnie popołudnie i wieczór pogoda pokrzyżowała szyki organizatorom, ale chociaż lało, to wszystkie punkty tej części programu, przy Szkole Łacińskiej, odbyły się zgodnie z planem - czyli m.in. koncert zespołu Bibobit, blok muzyczny z prezenterami Radia Malbork i na koniec mapping i pokaz laserowy.
ZOBACZ TEŻ: W SOSW Malbork twarze nauczycieli "brzmiały znajomo"
