Festiwal to unikatowa na skalę kraju impreza, która nie ogranicza się do jednego regionu, ale pozwala artystom z całej Polski na zaprezentowanie swoich umiejętności. Na scenie na kazimierskim rynku przez trzy dni swoje aranżacje lokalnych utworów przedstawiło sto kilkadziesiąt solistów i zespołów.
- Całoroczne eliminacje gwarantują, że w Kazimierzu mamy szansę zobaczyć najlepszych z najlepszych - mówi organizator Artur Sępoch, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Kultury w Lublinie.
Impreza to nie tylko koncerty, to również seminaria oraz warsztaty. Na Dużym Rynku można było m.in. zobaczyć obrzędy związane z tradycyjnym ludowym chrztem litewskim. Kulminacyjnym punktem obchodów w sobotę był koncert Orkiestry Świętego Mikołaja.
Wydarzenie miało na celu przyciągnąć nie tylko znawców folkloru, ale przede wszystkim zainteresować widzów kulturą ludową. Pomogły w tym imprezy towarzyszące, m.in. 50. Targi Sztuki Ludowej, gdzie nie tylko można kupić wytworzone przez twórców ludowych rękodzieło, ale i poznać tajniki jego powstawania. Dla najmłodszych organizatorzy przygotowali warsztaty na Małym Rynku, gdzie dzieci mogły poznać gry i tańce ludowe.
Baszty, będące Grand Prix festiwalu, w poszczególnych kategoriach otrzymali: Kapela Czesława Kocemby z Łagowa, Zespół Śpiewaczy z Łukowej Czwartej, instrumentalista Andrzej Budz z Dębna Podhalańskiego oraz śpiewaczka Krystyna Hoduń z Rozkopaczewa.
**"Mistrzowie kibicowania". Szwedzi przeszli przez Lublin (ZDJĘCIA, WIDEO)
Podniebny spacer po dzielnicy Rury (ZDJĘCIA Z DRONA)
“Chęć na Pięć”: 636 biegaczy dotarło do mety na Czechowie (ZDJĘCIA)
Pikieta w obronie Puszczy Białowieskiej. Chcą lasu, a nie fabryki desek (ZDJĘCIA, WIDEO)
Jesteśmy też w serwisie INSTAGRAM. Obserwuj nas!
**