Celem Finlandii i Szwecji jest wejście do NATO w możliwie jak najszybszym terminie. Wybory parlamentarne w Finlandii odbędą się w kwietniu. Tymczasem na spotkaniu ministerialnym w Brukseli sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg pozwolił Finlandii przystąpić do NATO oddzielnie. Stoltenberg powiedział:
Głównym pytaniem nie było to, czy członkostwo Finlandii i Szwecji było ratyfikowane razem, ale czy jak najszybciej ratyfikować.
Przystąpienie do Sojuszu jest dla Finlandii „najważniejszym rozwiązaniem w polityce zagranicznej i bezpieczeństwa od czasów akcesji do UE - powiedział szef komisji Jussi Halla-aho.
Jak wygląda ścieżka Finlandii do NATO?
Komisja spraw zagranicznych tego kraju wydała opinię, w której napisano, że przystąpienie Finlandii do NATO nie wpłynie na status Wysp Alandzkich. Wyspy te są położone między Finlandią a Szwecją. Fiński parlament przyjął, że jeśli kraj wyrazi chęć przystąpienia do NATO, to prezydent Sauli Niinistö będzie miał trzy miesiące na podpisanie ustawy.
28 z 30 krajów NATO zaakceptowało i ratyfikowało członkostwo Finlandii i Szwecji. Nie zrobiły tego jeszcze dwa kraje - Turcja i Węgry. Turcja chce ratyfikować tylko członkostwo Finlandii, gdyż jest skonfliktowana ze Szwecją.

lena
Źródło: