Na stronie Krajowej Administracji Skarbowej można znaleźć główne założenia akcji prowadzonych w kierunku uszczelnienia systemu podatkowego.
Wyrównywanie szans
„Zadaniem Krajowej Administracji Skarbowej jest ochrona legalnie działających firm i zasad uczciwej konkurencji. Realizując to zadanie współpracujemy z organizacjami przedsiębiorców i reagujemy na sygnały o nieprawidłowościach, zgłaszane nam przez konsumentów. Informacje, które otrzymujemy najczęściej, dotyczą sprzedaży towarów oraz usług poza ewidencją podatkową. Dlatego prowadzimy intensywne działania kontrolne w zakresie prawidłowości ewidencjonowania obrotów za pomocą kas fiskalnych, wydawania paragonów i wystawiania faktur” - czytamu w pismie podpisanym przez szefa Krajowej Administracji Skarbowej Mariana Banasia.
Podejrzane branże
W pierwszej kolejności działania służb skarbowych skoncentrowano na branżach, które, zostały określone przez Główny Urząd Statystyczny jako najbardziej narażone na występowanie w nich szarej strefy, są to: gastronomia, w tym domu weselne, budownictwo oraz mechanika pojazdowa.
- Nie oznacza to jednak zaniechania czynności kontrolnych także w innych obszarach, w których zostaną stwierdzone uchybienia. Działania podejmowane są także w stosunku do tych podmiotów, u których poziom deklarowanych obrotów jest nieadekwatny do rzeczywistych rozmiarów działalności - mówi Aneta Kargulewicz z II Urzędu Skarbowego. Urzędy skarbowe wysyłają do wszystkich przedsiębiorstw działających w tych branżach pisma o obowiązkach podatkowych i zagrożeniu związanym z szarą strefą. Fiskus wskazuje w jaki sposób skruszony przedsiębiorca może naprawić swoje błędy, aby uniknąć poważniejszych konsekwencji. I Urząd Skarbowy w Radomiu rozesłał około 3200 takich listów, a II Urząd Skarbowy w Radomiu około 500 takich pism.
Mandaty i rozgrzeszenia
Skarbówka kontroluje prawidłowości ewidencjonowania obrotów za pomocą kas fiskalnych, wydawania paragonów i wystawiania faktur. W tym roku, do 30 listopada, w II Urzędzie Skarbowym w Radomiu skontrolowano 1347 podmiotów, wystawiono 236 mandat ów na łączną kwotę 105 tysięcy złotych, a rozpiętość kwot mandatów była od 210 do 1500 złotych. W I Urzędzie Skarbowym w ramach działań „Weź paragon” przeprowadzono obserwacje w ponad 4400 podmiotach, wydano czterysta mandatów na kwotę 127 800 złotych. Działania dotyczyły głównie handlu, gastronomii, usług, motoryzacji i budownictwa.
Akcje skierowane przeciwko warsztatom i branży weselnej znalazły swoje odbicie w prześmiewczych memach, ale także i medialnych nadinterpretacjach. - To nieprawda, że obdarowani nowożeńcy powinni zawsze zapłacić podatek od prezentu. W zależności od stopnia pokrewieństwa takie darowizny objęte są kwotami wolnymi od podatku. W przypadku osoby blisko spokrewnionej jest to 9637 złotych, a obcej 4902 złotych - mówi Aneta Kargulewicz.
MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA [email protected] lub Facebook.
Łukash zagrał w radomskim klubie Explosion. Zobacz zdjęcia z imprezy!

POLECAMY RÓWNIEŻ:
Zobacz, jak igrali ze śmiercią w podradomskim Natolinie. Mężczyzna podniósł szlaban, a samochody przejechały tuż przed pociągiem
