Sąd w Rosji skazał fizyka Aleksandra Szypluka na 15 lat więzienia pod zarzutem zdrady stanu. Ta sprawa jest ostatnią z kilku przeciwko ekspertom pracującym nad rozwojem rakiet hipersonicznych, podały rosyjskie agencje informacyjne.
Dwa lata przesiedział w areszcie
Aleksander Szypluk, szef syberyjskiego instytutu naukowego, został aresztowany w sierpniu 2022 roku. Pod zarzutem zdrady stanu zatrzymano też dwóch jego kolegów, Anatolija Masłowa i Walerija Zwiegincewa. Masłow został w maju skazany na 14 lat więzienia.
Trio z nowosybirskiego uniwersytetu należy do kilkunastu naukowców zajmujących się technologią rakiet hipersonicznych, przeciwko którym w ostatnich latach wniesiono sprawy o zdradę stanu.
Rosja używa rakiet hipersonicznych od początku wojny na Ukrainie, twierdząc, że już w pierwszych atakach zniszczyła skład paliwa w Mikołajowie nad Morzem Czarnym oraz podziemny magazyn amunicji w Iwano-Frankowsku. Jednak uzbrojona w rosnącą liczbę systemów obrony powietrznej Patriot Ukraina odnosi sukcesy w zestrzeliwaniu rosyjskich rakiet hipersonicznych, co podważa twierdzenia Władimira Putina o ich wielkiej sprawności.
Rakiety ogromnej prędkości
Rakiety hipersoniczne, takie jak Kindżał, wystrzeliwane przez siły powietrzne, to broń nowej generacji, ponieważ mogą poruszać się z tak wyjątkowo dużymi prędkościami. Poddźwiękowy pocisk manewrujący, taki jak amerykański Tomahawk, porusza się z prędkością tylko nieco ponad 800 km na godz.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!
