Sąd Najwyższy w składzie trzech sędziów odpowiadał na pytanie zadane w związku z procesem dotyczącym nieważności umowy kredytu frankowego zawierającego klauzule zakazane. Zajął też stanowisko w sprawie sposobu traktowania przez sądy rozliczeń w takich procesach. Zajęcie takiego stanowiska 16 lutego 2021 przed zaplanowanym początkowo na marzec, a ostatecznie na 11 maja 2021 roku rozstrzygnięciem pełnego składu, było zaskoczeniem. Zarówno frankowicze, jak i prawnicy oraz bankowcy spodziewali się odroczenia decyzji do wydania opinii przez pełny skład. Fakt, że zapadła każe liczyć na rozstrzygnięcie po myśli frankowiczów.
Zobacz, co dzieje się z kredytami frankowymi:
Nieważne umowy, dwie strony - dwie sprawy
Sąd Najwyższy uznał, że po usunięciu klauzul niedozwolonych wiążących kredyt z obcą walutą, taką umowę należy uznać za nieważną.
Do tego stwierdził, że sąd, rozpatrując tego typu sprawy, powinien zastosować tzw. zasadę dwóch kondykcji. Oznacza to, że jeśli klient występuje do sądu przeciwko bankowi - sąd powinien zajmować się wyłącznie tym roszczeniem, nie rozpatrując z własnej inicjatywy ewentualnych należności klienta wobec banku. Aby sąd zajmował się należnością klienta wobec banku, ten ostatni musi wystąpić.
Taka zasada jest stosowana w przypadku wszystkich innych procesów cywilnych. W przypadku spraw kredytowych praktyka często była inna.
Opinia Sądu Najwyższego w składzie trzech sędziów jest jedynie odpowiedzią w sprawie, w której pytanie prawne zostało zadane.
Czytaj także
- Taka opinia nie jest wiążąca dla innych sądów - wyjaśnia Beata Strzyżowska, radca prawny ze stowarzyszenia Forum Prawników Finansowych, reprezentująca przed sądami m.in. frankowiczów. - Jednak można sądzić, że to dobry prognostyk, gdy chodzi o orzeczenie całej Izby Cywilnej dotyczące kredytów frankowych. Być może sprawa zbliża się do rozwiązania.
Izba Cywilna Sądu Najwyższego odpowie na pytania prawne w sprawie kredytów frankowych 25 marca 2021 r. Te odpowiedzi będą wiążące dla sędziów orzekających w podobnych sprawach.
Chcesz wiedzieć więcej?
