Gaz i ropa w województwie zachodniopomorskim. Chcą wydobywać o wiele dłużej. PGiNG inwestuje

Maciej Janiak
Maciej Janiak
zdjęcie ilustracyjne wiertni
zdjęcie ilustracyjne wiertni Fot. Mariusz Kapala / Gazeta Lubuska
700 mln zł zainwestuje Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo w dwie największe kopalnie ropy naftowej i gazu ziemnego w kraju: zachodniopomorskie Dębno i wielkopolski Lubiatów.

- Efektem będzie zwiększenie wydobycia ropy naftowej i gazu ziemnego oraz przedłużenie okresu funkcjonowania kopalni o 15-20 lat - wyjaśnia energetyczny gigant, dodając, że kopalnie Dębno i niewiele od niego oddalony Lubiatów należą do największych instalacji wydobywczych PGNiG w kraju.

- W obu eksploatuje się zarówno ropę naftową, jak i gaz ziemny, przy czym głównym produktem jest ropa - łącznie w obu kopalniach wydobywa się przeszło 480 tys. ton tego surowca rocznie, co stanowi aż 75 proc. całej krajowej produkcji ropy przez PGNiG - informuje polskie przedsiębiorstwo.

Inwestycje w Kopalni Ropy Naftowej i Gazu Ziemnego Dębno będą polegały m.in. na rozbudowie instalacji technologicznej i modernizacji Ośrodka Centralnego oraz budowie generatora energii elektrycznej. Umożliwi to podłączenie do eksploatacji trzech odwiertów ze złoża gazu ziemnego Różańsko, z którego PGNiG będzie wydobywać ok. 80 mln m sześc. gazu rocznie w przeliczeniu na gaz wysokometanowy.

ZOBACZ TEŻ:

PGNiG zakłada, że odwiercenie kolejnych pięciu otworów eksploatacyjnych na złożu Barnówko-Mostno-Buszewo pozwoli wydobyć dodatkowe 440 tys. ton ropy naftowej. Oznacza to, że w całym okresie działania kopalni Dębno zostanie w niej wydobyte o 10 proc. surowca więcej niż prognozowano do tej pory.

- Polska nie jest krajem bogatym w ropę i gaz, dlatego chcemy najlepiej wykorzystać to, czym dysponujemy. Zaawansowane narzędzia cyfrowe pozwalają przeprowadzić symulacje różnych wariantów inwestycji i wybrać ten, który w długim okresie zapewnia największą efektywność poniesionych wydatków. Wykorzystując rozwiązania oparte na sztucznej inteligencji i uczeniu maszynowym możemy zautomatyzować prace analityczn,e a jednocześnie skrócić ich czas oraz poprawić dokładność wyników - wyjaśnia Robert Perkowski, wiceprezes zarządu PGNiG ds. operacyjnych.

- Prace w obu kopalniach umożliwią wydłużenie okresu ich działania o 15-20 lat. Jest to istotne nie tylko ze względu na poziom krajowego wydobycia węglowodorów czy utrzymanie miejsc pracy. Działalność obu instalacji jest istotnym źródłem dochodów samorządowych wyjaśnia PGNiG. - Tylko w 2021 roku do budżetów samorządów w województwach lubuskim, wielkopolskim i zachodniopomorskim, na których terenie znajdują się złoża obsługiwane przez kopalnie oraz same instalacje, PGNiG wpłaciło ponad 56 mln zł z tytułu podatku od nieruchomości i opłat eksploatacyjnych.

Do KRNiGZ Dębno podłączono złoże: Barnówko-Mostno-Buszewo położone na granicy województw zachodniopomorskiego i lubuskiego. Jego zasoby wydobywalne oszacowano na 12,6 mln ton ropy naftowej i 7,65 mld m sześc. gazu zaazotowanego, z czego do tej pory wydobyto 7,65 mln ton ropy naftowej i 6,66 mld m sześc. gazu.

ZOBACZ TEŻ:

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Gaz i ropa w województwie zachodniopomorskim. Chcą wydobywać o wiele dłużej. PGiNG inwestuje - Głos Szczeciński

Wróć na i.pl Portal i.pl