Gdy uczeń bierze - tak naprawdę woła o pomoc

Redakcja
Trzeba być wyczulonym na niepokojące objawy w zachowaniu. To jest wołanie o pomoc - twierdzi dr. Wojciech Waldman, pomorski konsultant wojewódzki w dziedzinie toksykologii klinicznej.

Z dr. Wojciechem Waldmanem, pomorskim konsultantem wojewódzkim w dziedzinie toksykologii klinicznej, rozmawia Dorota Abramowicz.

Czy nauczyciel może rozpoznać, że uczeń znajduje się pod wpływem środków odurzających?
Nie można mówić o rozpoznaniu dokonanym przez nauczyciela, który widzi zataczającego się młodego człowieka albo nastolatka o nienaturalnie rozszerzonych źrenicach. Jest to raczej podejrzenie i należy unikać natychmiastowego rzucania oskarżeń. Rozszerzone źrenice to też skutek zakroplenia oczu atropiną, a niezborność ruchów może być objawem zaburzeń neurologicznych.

Co więc należy zrobić?

Zamiast mówić o podejrzeniach, trzeba stwierdzić krótko - widzę, że źle się czujesz, wymagasz pomocy lekarskiej. Najbardziej skuteczna jest prewencja, czyli zatrzymanie rozwoju uzależnienia. Trzeba być wyczulonym na niepokojące objawy w zachowaniu. To jest wołanie o pomoc. Jeśli trzynastolatek robi się apatyczny lub przeciwnie - agresywny, jeśli dowiadujemy się, że podejmuje ryzykowne zachowania, że np. złamał nogę, spadając z płotu po wypiciu piwa - trzeba reagować. Jest szansa, by coś zmienić, bo osoba uzależniona nie kontroluje zachowań. Chce przestać, ale nie może.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl