Program Miecznik. Wybrano już projekt koncepcyjny nowej fregaty
Jak powiedział Cezary Cierzan, dyrektor programu Miecznik w Polskiej Grupie Zbrojeniowej, od momentu podpisania umowy na dostawę trzech fregat dla Marynarki Wojennej RP przygotowano kilka ich projektów koncepcyjnych. Agencja Uzbrojenia Ministerstwa Obrony Narodowej wybrała już najbliższy jej oczekiwaniom.
- W tym momencie zamawiający ocenia ten projekt, analizuje zmiany, jakie może lub chciałby wnieść do założeń taktyczno-technicznych oraz wszelkie plany, harmonogramy, procesy i standardy, które konsorcjum przygotowało - dodaje Cezary Cierzan.
Jak zaznaczył dyrektor programu Miecznik, możliwe jest dotrzymanie terminów realizacji budowy fregat. Pierwszy okręt powinien trafić do służby na przełomie 2028 i 2029 roku. Kolejne dwa mniej więcej dwanaście miesięcy później.
- Oczywiście istnieją pewne ryzyka dla tego programu - zaznaczył Cezary Cierzan. - Nie ukrywamy tego i szczegółowo je analizujemy. Zespół pracuje nad tym, aby te ryzyka minimalizować. Każdy program o tej skali ma to do siebie, że można spodziewać się pewnych zawirowań. Aczkolwiek przy wdrożeniu odpowiedniej strategii działania na pewno jesteśmy w stanie skutki, chociażby czynników zewnętrznych, które są od nas niezależne, częściowo minimalizować.
Program Miecznik. Potrzebne są korekty, aby fregaty wybudować w terminie
Cezary Cierzan wyjaśnił, że w efekcie trwającej wojny na Ukrainie wszystkie przedsiębiorstwa produkujące systemy uzbrojenia, jak i poszczególne komponenty do nich, mają bezprecedensowo wielka skalę zamówień. Fakt ten nie ułatwia terminowej realizacji programu Miecznik.
- Powoduje, że musieliśmy korygować pewne technologie i sekwencje budowy, aby zmieścić się w założonym harmonogramie - zaznacza Cezary Cierzan.
ZOBACZ TAKŻE:
Program Miecznik wielką szansą dla trójmiejskich stoczni. Dyskusja z udziałem ekspertów
Mimo to już w sierpniu przyszłego roku rozpocząć ma się palenie blach pod pierwszą jednostkę.
W ramach programu Miecznik wybudowane zostać mają trzy nowe, wielozadaniowych fregaty dla Marynarki Wojennej RP. Okręty zwiększą potencjał bojowy polskiej armii, w tym będą zabezpieczać szlaki żeglugowe i infrastrukturę krytyczną.
Według wstępnych szacunków fregaty kosztować mogą nawet ponad dwanaście miliardów złotych. Ich realizacja to największe zamówienie dla polskiego przemysłu zbrojeniowego w historii.
W skład konsorcjum PGZ-Miecznik, odpowiedzialnego za budowę fregat, wchodzą Polska Grupa Zbrojeniowa., PGZ Stocznia Wojenna w Gdyni oraz Remontowa Shipbuilding z Gdańska. Partnerami zagranicznymi są Babcock, Thales UK oraz MBDA UK.
Źródło:
