Gdzie powstanie hub serwisowy dla czołgów Leopard 2 przekazanych Ukrainie? Szef MON wskazuje lokalizację

OPRAC.:
Anna Piotrowska
Anna Piotrowska
Mariusz Błaszczak: Podpisaliśmy list intencyjny (...) dotyczący stworzenia i prowadzenia hubu, w którym będzie naprawiany sprzęt, który został przekazany na Ukrainę. Chodzi o czołgi Leopard, Leopard 2.
Mariusz Błaszczak: Podpisaliśmy list intencyjny (...) dotyczący stworzenia i prowadzenia hubu, w którym będzie naprawiany sprzęt, który został przekazany na Ukrainę. Chodzi o czołgi Leopard, Leopard 2. PAP/EPA/Thomas Lohnes / POOL
Ministrowie obrony Polski, Ukrainy i Niemiec podpisali w piątek list intencyjny ws. ustanowienia w Polsce centrum serwisowego czołgów Leopard 2. Jak poinformował wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, taki hub serwisowy może powstać w Zakładach Mechanicznych „Bumar-Łabędy” w Gliwicach. – Jest to oczywiście szansa dla polskiego przemysłu zbrojeniowego, z której, jestem przekonany, że polski przemysł zbrojeniowy skorzysta – podkreślił.

W piątek szef MON uczestniczył w bazie w Ramstein w Niemczech w spotkaniu grupy kontaktowej, w którym udział wzięli ministrowie ok. 40 państw wspierających zbrojeniowo Ukrainie w odparciu rosyjskiej inwazji.

Hub serwisowy dla czołgów Leopard 2 przekazanych Ukrainie powstanie w Gliwicach?

Jak poinformowało Ministerstwo Obrony Narodowej w mediach społecznościowych, ministrowie obrony Polski, Ukrainy i Niemiec podpisali podczas spotkania list intencyjny ws. ustanowienia w Polsce centrum serwisowego czołgów Leopard 2.

– Podpisaliśmy list intencyjny (...) dotyczący stworzenia i prowadzenia hubu, w którym będzie naprawiany sprzęt, który został przekazany na Ukrainę. Chodzi o czołgi Leopard, Leopard 2 – powiedział Błaszczak na briefingu prasowym.

Poinformował, że podczas rozmów argumentował za utworzeniem takiego centrum serwisowego w Zakładach Mechanicznych „Bumar-Łabędy” w Gliwicach. – Gliwice Bumar ma 20-letnie doświadczenie w serwisowaniu i naprawie czołgów Leopard, a więc załoga jest przygotowana – powiedział szef MON. – Jest to oczywiście szansa dla polskiego przemysłu zbrojeniowego, z której, jestem przekonany, że polski przemysł zbrojeniowy skorzysta – dodał.

Dopytywany o źródło finansowania centrum serwisowego, minister przekazał, że "jest propozycja powstania funduszu, z którego czerpane będą pieniądze do sfinansowania serwisu i remontów Leopardów".

– Oczywiście mamy też możliwość wykorzystywania funduszy już istniejących, przede wszystkim z funduszu Unii Europejskiej, ale także funduszy NATOwskich, a więc tu gama jest szeroka – dodał szef MON.

Czołgi Leopard dla Ukrainy

Leopardy 2 to czołgi podstawowe produkowane przez niemiecki koncern Krauss-Maffei Wegmann, wykorzystywane są przez armie wielu państw w Europie, w tym w liczbie kilkuset sztuk przez Polskę i Niemcy. W ostatnich miesiącach przekazanie pewnej liczby tych czołgów broniącej się Ukrainie stało się przedmiotem intensywnej debaty; ostatecznie zapadła decyzja o przekazaniu Ukrainie czołgów w dwóch wersjach - 2A4 i 2A6, po batalionie obu typów.

Rząd Niemiec, które są producentem czołgów Leopard, wydał zgodę na ich przekazywanie Ukrainie. Polska i Kanada zadeklarowały przekazanie czołgów Leopard 2A4, Niemcy mają przekazać Leopardy 2A6 i 2A4, zgodziły się także na przekazanie do 178 czołgów Leopard 1A5; dokładna liczba będzie zależeć od stanu technicznego wozów. Do lata ma to być 20-25 czołgów, do końca roku 80 sztuk. Według niemieckiego ministerstwa obrony do końca marca zostanie rozwiązana sprawa ujednolicenia systemu łączności między Leopardami różnych typów i innymi wozami, jak BWP Marder.

Na początku kwietnia niemiecki koncern zbrojeniowy Rheinmetall poinformował, że w Rumunii powstaje centrum serwisowe zachodniego sprzętu wojskowego przeznaczonego dla Ukrainy; punkt napraw, który ma zostać uruchomiony w kwietniu, będzie obsługiwał m.in. czołgi Leopard 2 i Challenger, a także wozy bojowe Marder.

W czerwcu ubiegłego roku Rheinmetall wraz z Krauss-Maffei Wegmann (KMW) utworzył podobne centrum serwisowe w Janowie na Litwie. Naprawiane są tam pojazdy litewskich sił zbrojnych oraz wojsk państw NATO stacjonujących w krajach bałtyckich.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

Polecjaka Google News - Portal i.pl
od 16 lat

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl