W październiku 2001 r. Komisja Europejska ustanowiła Unijny Mechanizm Ochrony Ludności. Mechanizm ma na celu wzmocnienie współpracy między krajami UE i 6 państwami uczestniczącymi w zakresie ochrony ludności, aby poprawić zapobieganie, gotowość i reagowanie na katastrofy.
Wojna na Ukrainie wywołała największą operację nadzwyczajną od czasu powstania Mechanizmu.
W odpowiedzi na pogarszającą się sytuację humanitarną na Ukrainie wszystkie 27 krajów UE, a także Norwegia i Turcja zaoferowały Ukrainie pomoc za pośrednictwem unijnego mechanizmu ochrony ludności. Pomoc obejmuje miliony przedmiotów, takich jak apteczki, wyposażenie schronów, sprzęt przeciwpożarowy, pompy wodne, agregaty prądotwórcze i paliwo.
W ramach Mechanizmu udzielana jest pomoc ludziom na Ukrainie i tym, którzy uciekli do krajów sąsiednich.
Pacjenci z Ukrainy leczeni w UE
Komisja Europejska opublikowała mapę, która pokazuje skalę pomocy udzielanej przewlekle chorym ukraińskim pacjentom. Potrzebujący pomocy transportowani są z terenu Ukrainy oraz krajów sąsiednich, do których uciekli przed wojną, przede wszystkim z Polski.
Z mapy wynika m.in., że dotychczas otrzymano 605 próśb o pomoc. Ewakuowano już 428 pacjentów, potrzebujących pilnej pomocy, 84 osób jest w trakcie transportu do krajów Unii, które zaoferowały pomoc medyczną.
