Ginekologia dla dziewczynek rusza pełną parą

Redakcja
Prof. Lidia Hirnle: - Pierwsza wizyta to powinna być głównie rozmowa i nawiązanie kontaktu z dzieckiem
Prof. Lidia Hirnle: - Pierwsza wizyta to powinna być głównie rozmowa i nawiązanie kontaktu z dzieckiem Fot. Tomasz Ho£Od / Polska Press
Poradnia już działa, kończy się urządzanie szpitalnych sal dla małych pacjentek i pomieszczeń zabiegowych. Pierwsze na Dolnym Śląsku Regionalne Centrum Ginekologii Dziewczęcej już wkrótce zacznie działać pełną parą.

Centrum mieści się w Klinice Ginekologii i Położnictwa przy ul. Chałubińskiego 3 we Wrocławiu. Na razie, aby dostać się do poradni dla dziewcząt, trzeba przejść przez oddział dla dorosłych, ale wkrótce zostanie otwarte osobne wejście. Lekarzami są głównie kobiety.

Centrum było marzeniem szefowej kliniki prof. Lidii Hirnle, która jest ekspertem ginekologii dziewczęcej. Jej zdaniem, w regionie brakowało ośrodka, w którym diagnozowane byłyby dziewczynki od niemowlaków do 18. roku życia. Zdarza się bowiem, że badania ginekologicznego wymagają bardzo małe dziewczynki w wieku przedszkolnym, a nawet noworodki.

Oprócz konsultacji, w Regionalnym Centrum Ginekologii Dziewczęcej wykonywane są badania diagnostyczne (m.in. USG, tomografia komputerowa i rezonans magnetyczny), a także zabiegi i operacje. - Mamy już histeroskop, czyli urządzenie z bardzo cienkim światłowodem do macicy, którym możemy badać nawet malutkie pacjentki - mówi prof. Hirnle. - Planujemy też salę laparoskopową, w której będziemy wykonywać mało inwazyjne zabiegi. Pomieszczenie jest gotowe, czekamy na sprzęt.

Z jakimi problemami do ginekologa trafiają małe dziewczynki? Pani profesor wylicza stany zapalne, zmiany alergiczne, infekcje dróg moczowych i wady rozwojowe. U małych pacjentek zdarza się sklejenie warg sromowych, które zazwyczaj wymaga leczenia lekami, ale czasem konieczna jest interwencja chirurgiczna. Starsze dziewczynki trafiają do lekarza ze zbyt wczesnym albo zbyt późnym dojrzewaniem.

- Zdarzają się guzy, torbiele, brak pęcherza czy zarośnięta błona dziewicza - wymienia ginekolog. - Dziecko trafia nieraz z bólami brzucha do chirurga czy lekarza innej specjalności, zamiast od razu do ginekologa.

W Regionalnym Centrum Ginekologii Dziewczęcej diagnozowane są też ofiary molestowania seksualnego. W przyjaznym pomieszczeniu takim dzieckiem kompleksowo zajmie się zespół fachowców: ginekolog, lekarz medycyny sądowej, psycholog.

Centrum to także miejsce edukacji nastolatków. Na zajęcia na temat dojrzewania płciowego, życia seksualnego czy chorób przenoszonych drogą płciową do kliniki przychodzą całe klasy z wrocławskich gimnazjów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Ginekologia dla dziewczynek rusza pełną parą - Gazeta Wrocławska

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

g
gość
aby zrobić drobny zabieg u córki musiałam w ubiegłym roku aż do Obornik Wielkopolskich !!!!! jechać. Diagnostyka też wstępnie we Wrocławiu, a potem w Poznaniu.....bo we Wrocławiu dramat!
Dziwne jest to, że odtworzenie błony dziewiczej to modny zabieg "kosmetyczny", ale usunięcie z powodów medycznych to mega problem! :(((((
E
Ewa
Dobrze że pojawiła się taka inicjatywa, dzieci nie będą musiały się niepotrzebnie stresować w poradni dla dorosłych, gdzie jak wiadomo na róznych lekarzy można trafić...
t
tim
Oczywiście żartuję, ale nie zdziwiłoby mnie, gdyby ktoś uznał to za zły pomysł. Według mnie bardzo dobrze, że ktoś w końcu o to zadba. To są "dobre zmiany", dla ludzi, a nie niektóre akcje na wyższych szczeblach.
Wróć na i.pl Portal i.pl