Zmiany w składce zdrowotnej przegłosowane przez Sejm
Zmiany dotyczą ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.
Nowelizację poparło 248 posłów, przeciwnych zmianom było 6 posłów, a 171 wstrzymało się od głosu.
Wcześniej Sejm nie zgodził się na odrzucenie rządowego projektu nowelizacji, o co wnioskowało koło Razem. Sejm nie poparł też wniosków mniejszości zgłoszonych przez PiS.
Uchwalone zmiany zakładają likwidację składki zdrowotnej od sprzedaży środków trwałych (np. nieruchomości) i obniżenie minimalnej podstawy wymiaru składki płaconej przez przedsiębiorców do 75 proc. minimalnego wynagrodzenia. Nowelizacja ma wejść w życie 1 stycznia 2025 r.
Tak dla CPK trafia do dalszych prac
Z powodu wycofania przez klub Koalicji Obywatelskiej wniosku o odrzucenie obywatelskiego projektu ustawy, zobowiązującego rząd do realizacji programu CPK w wersji z programu wieloletniego, Sejm skierował go w środę do dalszych prac w komisji.
Projektem zajmować się będzie sejmowa komisja infrastruktury.
Projekt zobowiązuje rząd, pełnomocnika rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego, organy administracji rządowej oraz spółkę celową CPK do realizacji programu Centralnego Portu Komunikacyjnego w kształcie i w harmonogramie zawartych w uchwale Rady Ministrów z 24 października 2023 r. w sprawie ustanowienia programu wieloletniego - „Program Inwestycyjny Centralny Port Komunikacyjny. Etap II. 2024-2030”.
W projekcie proponuje się zakazać rządowi dokonywania w programie zmian, polegających na zmianie jego celu i zakresu, skutkujących opóźnieniem uruchomienia lotniska i zakończenia budowy linii kolejowej Warszawa-Łódź poza 2030 r. Zgodnie z propozycją, rząd nie mógłby też obniżyć finansowania programu z obligacji.
Projekt zobowiązuje też inne niż rząd podmioty, zaangażowane w projekt, do powstrzymania się „od jakichkolwiek działań prawnych lub faktycznych, które mogłyby bezpośrednio lub pośrednio wpływać negatywnie na realizację Programu w terminach i na zasadach w nim określonych”.
Projekt zawiera też zobowiązanie do przeniesienia całego cywilnego ruchu lotniczego z Lotniska Chopina na lotnisko CPK do 30 czerwca 2031 r. Na Lotnisku Chopina dozwolone byłyby tylko takie inwestycje, które się zwrócą przed końcem 2030 r.
Nowelizacja ustawy o ochronie zwierząt
do dalszych prac w komisji nadzwyczajnej ds. ochrony zwierząt obywatelski projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt. Projekt zakłada m.in. wprowadzenie zakazu trzymania psów na łańcuchach.
Posłowie odrzucili wniosek o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu złożony przez klub parlamentarny Konfederacji. Za odrzuceniem zagłosowało 103 posłów, przeciw 213, a wstrzymało się 111.
Obywatelski projekt został przygotowany przez organizacje OTOZ Animals, Viva!, Mondo Cane i Akcja Demokracja. Pod projektem podpisało się 534 077 osób.
Nowela wprowadza regulacje, które mają chronić zwierzęta przed bólem i cierpieniem. To m.in. zakaz trzymania psów na uwięzi i używania fajerwerków. Ponadto proponowane zmiany mają wpłynąć na redukcję bezdomności zwierząt domowych i skuteczną kontrolę ich populacji.
Wprowadzona ma zostać obowiązkowa kastracja psów i kotów innych niż hodowlanych, a także obowiązek znakowania wszystkich psów i kotów. Zwierzęta mają być czipowane, a także ma powstać rejestr zwierząt oznakowanych.
Zakazane ma zostać używanie fajerwerków. Jak informują projektodawcy - limit hałasu wynoszący 120 decybeli został określony w celu dostosowania do ludzkiego progu bólu dla słyszalnego dźwięku. Oznacza to, że obowiązujący stan prawny nie uwzględnia oddziaływania hałasu na zwierzęta, które są bardziej wrażliwe na hałas od ludzi.
Zabronione ma zostać również utrzymywanie psów na uwięzi. Według twórców projektu, łańcuchy, które stosują właściciele często są krótsze niż obowiązujące w przepisach maksymalne 3 metry. Ponadto kontrola tego, jak długo pies utrzymywany jest na nim jest utrudniona. W projekcie zostały również ustalone warunki bytowania psów w kojcach.
Projekt zakłada też rozszerzenie katalogu czynów uznanych za znęcanie się nad zwierzętami. Dopisane mają do niego ma zostać m.in. sprzedaż detaliczna żywych ryb (z wyjątkiem akwariowych) czy pozostawianie zwierzęcia domowego w zamknięciu, izolacji lub samotności w warunkach lub przez okres skutkujący jego cierpieniem. Ponadto zaostrzone mają zostać kary za znęcanie się nad zwierzętami i zabijanie - do pięciu i ośmiu lat pozbawienia wolności w przypadku szczególnego okrucieństwa.
Zakazane ma też zostać stosowanie wywieranie presji mechanicznej na zwierzęta. Chodzi np. o używanie obroży elektrycznych oraz innych przedmiotów lub urządzeń zmuszających zwierzę do określonego zachowania, w tym uległości lub przebywanie w nienaturalnej pozycji bądź uniemożliwiających swobodne oddychanie.
Proponowane zmiany dotyczą również schronisk. Zakładają one utworzenie centralnego Systemu Informacji o Schroniskach. Określone mają zostać też: minimalna kwota utrzymania zwierzęcia oraz zasady w zakresie prowadzenia schronisk, takie jak minimalna liczba pracowników. Wysokość dotacji dla schronisk będzie ustalana przez gminy, a w ustawie zapisana będzie jej minimalna kwota. Doprecyzowano również zasady sprawowania kontroli nad schroniskami m.in. przez gminy.
Co jeszcze zakłada projekt?
Zmiany dotyczą również hodowli psów i kotów. Według proponowanych regulacji prowadzić mają je podmioty będące w stowarzyszeniu zrzeszającym hodowców. Powstać ma też centralny Rejestr Stowarzyszeń Hodowców Psów i Kotów. Utworzenie go miałoby na celu skuteczną kontrolę działalności hodowlanej oraz wyeliminowanie nielegalnych i nieetycznych hodowli. Projekt zakłada także konieczność przeprowadzenia kontroli i udzielenia zgody przez upoważniony do tego organ przed rozpoczęciem działalności hodowli. Ustalono również podstawowe warunki utrzymywania w nich psów i kotów.
W projekcie przewidziano też nowe zasady dla gmin. Jedną z nich jest prowadzenie działań edukacyjnych w zakresie ochrony zwierząt. Gminy będą musiały również sprawować opiekę nad kotami wolno bytującymi.
Nowe przepisy przewidują również wprowadzenie zasady, według której decyzje o odebraniu zwierząt właścicielom będą mogli podejmować wójtowie, burmistrzowie i prezydenci na podstawie wniosku organizacji społecznej, policji, straży gminnej lub lekarza weterynarii. Ponadto sąd miałby orzekać nawiązkę na rzecz organizacji społecznej, która przyczyniła się do ujawnienia zaniedbań oraz aktywnie uczestniczyła w procesie.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!
Źródło: