Google Doodle to specjalna, tymczasowa zmiana logo na stronie głównej wyszukiwarki światowego giganta, przeznaczona dla uczczenia świąt, wydarzeń, osiągnięć i ludzi.
Kim był Antonín Dvořák?
Antonín Leopold Dvořák urodził się 8 września 1841 w Nelahosevsi. Był jednym z najbardziej znanych i cenionych czeskich kompozytorów i muzyków. Zajmował się również dyrygenturą.
Dziś uważany jest za jednego z najbardziej znanych czeskich kompozytorów, podobnie jak Bedřich Smetana, który był w gronie jego nauczycieli. Okres twórczości Dvořáka to epoka romantyzmu. Kompozytor - jak wielu innych twórców i artystów tych czasów - inspirował się folkiem, legendami czy mitami oraz ludowym dorobkiem kulturalnym. Dziś uważany jest za czołowego przedstawiciela czeskiej muzyki narodowej.
Komponował symfonie, kwartety smyczkowe, opery, poematy symfoniczne, pieśni, msze, utwory fortepianowe oraz koncerty – w tym najsłynniejszy Koncert wiolonczelowy h-moll op. 104.
Kariera Antonína Dvořáka
Kiedy Antonín Dvořák miał 12 lat, tym młodym chłopakiem zainteresował się kantor i organista Antonín Liehmann z miejscowości Zlonice. Zauważywszy talent dziecka, zaczął uczyć go gry na skrzypcach, organach oraz na fortepianie.
Cztery lata później Dvořák zamieszkał w Pradze. Tam doskonalił swoje umiejętności gry na organach w Praskiej Szkole Organowej. W stolicy Czech poznał Bedřicha Smetanę, kierownika orkiestry Teatru Tymczasowego. W zespole pod kierownictwem Smetany Dvořák grał na altówce.
Zmarł 1 maja 1904 w Pradze.
Polacy w Google Doodle
Wśród niedawno upamiętnionych w ten sposób Polaków znalazł się między innymi wybitny polski matematyk, Stefan Banach, a także znana rzeźbiarka Magdalena Abakanowicz oraz twórczyni stylu art deco w malarstwie, Tamara Łempicka. Na wyróżnienie zasłużyła także Zofia Stryjeńska, polska malarka i graficzka.
rs
