Gwarancje bezpieczeństwa dla Rosji? Wiceszef MSZ Paweł Jabłoński: To strategiczny błąd

Lidia Lemaniak
Opracowanie:
W poniedziałek Brukseli odbywa się spotkanie ministrów spraw zagranicznych państw Unii Europejskiej z szefami dyplomacji krajów Partnerstwa Wschodniego
W poniedziałek Brukseli odbywa się spotkanie ministrów spraw zagranicznych państw Unii Europejskiej z szefami dyplomacji krajów Partnerstwa Wschodniego Adam Jankowski / Polska Press
– Strategicznym błędem jest rozważanie, że Rosja ma prawo wymagać gwarancji bezpieczeństwa od kogokolwiek. To Europa potrzebuje gwarancji od Rosji – powiedział w Brukseli wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński.

Gwarancje bezpieczeństwa dla Rosji?

W poniedziałek Brukseli odbywa się spotkanie ministrów spraw zagranicznych państw Unii Europejskiej z szefami dyplomacji krajów Partnerstwa Wschodniego (Ukrainy, Mołdawii, Gruzji, Armenii i Azerbejdżanu). Polskę reprezentuje wiceszef MSZ Paweł Jabłoński.

Przed spotkaniem wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński powiedział, że „strategicznym błędem jest rozważanie, że Rosja ma prawo wymagać gwarancji bezpieczeństwa od kogokolwiek”. – To Europa potrzebuje gwarancji od Rosji – dodał.

Wiceminister spraw zagranicznych zaznaczył, iż „niezwykle ważne jest to (...), żeby nie dawać się w jakikolwiek sposób wpędzać w takie rozważania, że rzekomo Ukraina miałaby oddawać Rosji jakieś części swojego terytorium, albo że Rosja ma prawo oczekiwać gwarancji bezpieczeństwa od kogokolwiek”.

– To jest po prostu strategiczny błąd – tego rodzaju rozważania. To nie Rosja potrzebuje dzisiaj gwarancji bezpieczeństwa, ale Europa potrzebuje gwarancji bezpieczeństwa od Rosji – mówił Paweł Jabłoński.

Sankcje wobec Rosji

Wiceszef MSZ pytany o stan negocjacji w sprawie dziewiątego pakietu sankcji przeciwko Rosji, których nie udało się uwieńczyć porozumieniem w piątek, Paweł Jabłoński przypomniał, że Polska wychodzi z założenia, że sankcje powinny być jak najdotkliwsze i jak najsurowsze.

– Jak najmniej powinno być tam wyjątków. Natomiast (...) przy każdym pakiecie, przy każdym planie tego rodzaju pojawiają się różne próby wyłączania, czy łagodzenia. Takie dyskusje zawsze się toczą, tak jest i tym razem. Te rozmowy będą dalej prowadzone. Mamy nadzieję, że jeśli jakiekolwiek wyłączenia będą, to będą one jak najrzadsze. Głównym celem sankcji jest doprowadzenie do tego, żeby Rosja przegrała wojnę – podsumował.

Wojna na Ukrainie

Od kilku tygodni rosyjskie ataki koncentrują się na ukraińskiej infrastrukturze energetycznej, powodując znaczne zniszczenia w tym sektorze i problemy z dostawami prądu i wody.

Poniedziałek jest 292. dniem wojny Rosji przeciwko Ukrainie.

od 16 lat

lena

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl