Pod apelem podpisali się przedstawiciele Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji, Polskiej Izby Handlu oraz Polskiej Rady Centrów Handlowych.
- Polska gospodarka już została nadwyrężona przez pandemię koronawirusa – mówi Maciej Ptaszyński, wiceprezes Polskiej Izby Handlu. - Prawdopodobny jest kolejny lockdown w okresie jesiennym. Jako społeczeństwo możemy temu zapobiec poprzez masowe szczepienia. Dlatego apelujemy, aby to robić. Pomoże to zachować płynność finansową wielu firm oraz utrzymać wiele miejsc pracy.
Kontakt z dziesiątkami osób
Renata Juszkiewicz, prezes Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji zwraca uwagę na to, że pracownicy sklepów mają codzienny kontakt z dziesiątkami osób.
- Powinniśmy zadbać o ich bezpieczeństwo poprzez szczepienie się - mówi Juszkiewicz. - Powszechne szczepienia i uzyskanie odporności stadnej przez nasze społeczeństwo to krok w luzowaniu obowiązujących obostrzeń, co oznacza większą wygodę w robieniu zakupów przez klientów.
Groźne konsekwencje
Krzysztof Poznański, dyrektor zarządzający Polskiej Rady Centrów Handlowych przestrzega przed konsekwencjami braku szczepień.
- Przedsiębiorcy i tak już bardzo ucierpieli finansowo w konsekwencji 21 tygodni lockdownów - mówi Poznański. - Kolejne obostrzenia mogą spowodować likwidację punktów handlowych, a co za tym idzie także miejsc pracy. Jest to także ograniczenie dla klientów, którzy nie będą mogli korzystać ze sklepów i usług w centrach handlowych.
Szczepienia w Manufakturze
Do tego apelu przyłączają się także przedstawiciele centrów handlowych z Łodzi i województwa łódzkiego. Niektóre oferują możliwość zaszczepienia się przy okazji zakupów.
- W Manufakturze bardzo ważne jest dla nas słuchanie klientów, wychodzenie naprzeciw ich oczekiwaniom - mówi Monika Długosz-Łempicka, dyrektor marketingu centrum. - Od wielu miesięcy klienci pytali nas o punkt szczepień na terenie obiektu. Udostępniliśmy takie miejsce Wojewódzkiej Stacji Ratownictwa Medycznego w Łodzi, w którym prowadzony jest weekendowy punkt szczepień. Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Łodzi uruchomiła także na terenie Manufaktury punkt konsultacyjny, w którym nasi goście mogą uzyskać informacje od ekspertów dotyczące szczepień.
Gdzie się najwięcej szczepią, a gdzie najmniej?
Tymczasem tempo szczepień i w regionie łódzkim i w kraju hamuje. Listę gmin z największym odsetkiem w pełni zaszczepionych mieszkańców otwiera Łódź, w której może się tym pochwalić 55,2 proc. mieszkańców. Na drugim miejscu znalazło się Kutno z wynikiem 54,5 proc., a na trzecim Łowicz, w którym w pełni zaszczepiło się 53,1 proc. osób.
Zupełnie inna sytuacja jest w części gmin w powiatach sieradzkim i tomaszowskim. W Brąszewicach (pow. sieradzki) w pełni zaszczepił o się 30,8 proc. mieszkańców, w Goszczanowie (pow. sieradzki) 29,6 proc., a najgorzej jest w gminie Budziszewice pow. tomaszowskim, gdzie w pełni zaszczepionych jest 28,9 proc. mieszkańców.
