Henryka Bochniarz: Głównym zagrożeniem jest kryzys demograficzny. 15-16 kwietnia 2025 r. Europejskie Forum Nowych Idei (EFNI)

Tomasz Dereszyński
Henryka Bochniarz
Henryka Bochniarz Fot. Dariusz Gdesz / POLSKAPRESSE
W związku z objęciem przez Polskę przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej Konfederacja Lewiatan organizuje w dniach 15-16 kwietnia 2025 r. specjalną edycję Europejskiego Forum Nowych Idei (EFNI). - Będziemy dyskutować o zagrożeniach i możliwościach dotyczących rynku pracy – mówi dr Henryka Bochniarz, Przewodnicząca Rady Głównej Konfederacji Lewiatan w wywiadzie, którego udzieliła portalowi RaportCSR.pl.

„Aktualnie głównym zagrożeniem jest kryzys demograficzny, absolutnie kluczowy jeśli chodzi o kwestię pracy. Kolejnym jest kryzys klimatyczny, który też zupełnie zmienia nasze podejście do rynku pracy. Jest też kwestia cyfryzacji, na którą wielu spogląda jak na zagrożenie nawet dla własnej pracy, a dla szerokiego grona przynosi możliwość stworzenia nowych miejsc pracy dających większą satysfakcję. Stąd wiosenne Europejskie Forum Nowych Idei zaczynamy panelem, który będzie bardzo filozoficzny i dotyczący sensu pracy. Później, podczas dwóch dni konferencji, omówimy zagrożenia i możliwości, aby pod koniec zastanowić się, czy przynajmniej częściowo znaleźliśmy odpowiedzi na pytania, które po drodze powstaną” – wyjaśnia podczas rozmowy Henryka Bochniarz.

Podczas wielowątkowej rozmowy, dotyczącej m.in. sytuacji kobiet na rynku pracy, funkcjonalnego alfabetyzmu, wdrażania AI czy praw kobiet w takich krajach jak Iran, dr Bochniarz omówiła też sprawy imigracji.

„Trwają prace nad wdrożeniem strategii migracyjnej, pozytywnie oceniamy powstanie tego dokumentu. Spodziewam się, że minister Maciej Duszczyk, który weźmie udział w panelu poświęconym migracjom, odniesie się szerzej do zaproponowanych w strategii pomysłów, jak chociażby model punktowy. Z pewnością musimy patrzeć na doświadczenia innych krajów. Wiemy, że są one bardzo różne, że jeśli proces migracyjny odbywa się w sposób niekontrolowany, to po jakimś czasie może przynieść negatywne skutki. Z jednej strony – mając świadomość, co się dzieje w polskiej demografii – wiemy, że nie będziemy mogli funkcjonować bez migrantów zarobkowych. Z drugiej nie można postrzegać imigrantów wyłącznie jako siłę roboczą. Do kwestii migracji należy podejść kompleksowo, uwzględniając nie tylko zasady dostępu do rynku pracy, ale również zaangażowanie dzieci migrantów w polski system edukacji, integrację z polskim społeczeństwem. Wydaje mi się, że jest trochę dobrych wzorców, o których również będziemy mówić” – stwierdziła przewodnicząca Rady Głównej Konfederacji Lewiatan.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Okiem Kielara odc. 14

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl