Hołd dla mistrza. Przyjaciele, politycy, wielbiciele żegnają Krzysztofa Pendereckiego

RED.
Archiwum Polska Press
Krzysztof Penderecki zmarł w niedzielę (29 marca) przed godziną 7 rano po długiej i ciężkiej chorobie. Autor "Pasji według św. Łukasza" i "Polskiego Requiem" miał 86 lat. Pozostawił po sobie dziedzictwo, które stanowi źródło inspiracji dla przyszłych pokoleń muzyków. - Kiedy piszę utwór, już go słyszę. Moim zawodem jest komponowanie. To szczęście, że mam taki warsztat - mówił artysta w 2015 roku podczas rozmowy dla TVN24.

Krzysztof Penderecki: Dziadek płacił mi za naukę

- Z chwilą odejścia profesora Krzysztofa Pendereckiego polska kultura poniosła niepowetowaną stratę - mówi Radiu Kraków prof. Stanisław Krawczyński, rektor Akademii Muzycznej w Krakowie. Śmierć artysty odbiła się szerokim echem w mediach, zwłaszcza społecznościowych, gdzie hołd zmarłemu oddają politycy, artyści, dziennikarze i inni, mniej lub bardziej znani.

"Krzysztof Penderecki całe swoje życie podporządkował temu, co najbardziej kochał - muzyce. Jego kompozycje doceniali najwięksi współczesnej kultury, jego dzieła trafiały do najlepszych produkcji filmowych. Niech spoczywa w pokoju" - pisze premier Mateusz Morawiecki.

Również prezydent Andrzej Duda pożegnał artystę:

Odszedł Maestro Krzysztof Penderecki. Swoją twórczością wyznaczył całą epokę w kulturze polskiej i światowej. W 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej wybrzmiało Jego monumentalne dzieło „Polskie Requiem”. Był to jeden z ostatnich publicznych występów wielkiego ​Kompozytora. RiP

Krzysztof Penderecki zmarł w niedzielę, 29 marca

Krzysztof Penderecki nie żyje. Wybitny kompozytor zmarł w ni...

"Polska kultura poniosła dziś wielką i niepowetowaną stratę. Po długiej chorobie odszedł Maestro Krzysztof Penderecki - najwybitniejszy polski kompozytor współczesny, którego muzyki słuchano od Japonii po Stany Zjednoczone. Czerpiąc z bogatego dziedzictwa polskiej kultury nadawał jej wymiar uniwersalny. Ciepły i dobry człowiek. Jego Bliskim składam serdeczne kondolencje" - czytamy na profilu polityka Piotra Glińskiego.

Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa, napisał: "Dziś odszedł od nas Krzysztof Penderecki… Jeden z największych światowych kompozytorów i dyrygentów, Honorowy Obywatel Miasta Krakowa. Jego twórczość to zjawisko w historii muzyki, nie tylko polskiej, zupełnie wyjątkowe. Wiemy, że Kraków był dla Niego miejscem szczególnym. Tutaj zaczął studiować prywatnie kompozycje pod kierunkiem Franciszka Skołyszewskiego, a dalsze studia kontynuował w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej, obecnie Akademii Muzycznej w Krakowie pod kierunkiem Artura Malawskiego i Stanisława Wiechowicza. Tutaj w 1958 roku objął asystenturę w Katedrze Kompozycji na swojej macierzystej uczelni, a w roku 1972 został jej rektorem. Tę funkcję pełnił do 1987 roku. W latach 1987-1990 był dyrektorem artystycznym Filharmonii Krakowskiej. To właśnie dzięki Jego wsparciu powstała Orkiestra Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa – Sinfonietta Cracovia. Dziś należąca do europejskiej czołówki. To też było Jego dzieło".

Rozmowa z Krzysztofem Pendereckim

"Zmarł Krzysztof Penderecki, wybitny kompozytor, wirtuoz batuty, ambasador polskiej kultury. Spoczywaj w pokoju Mistrzu" - pożegnał artystę dziennikarz Szymon Hołownia.

"To ogromna strata dla całego świata kultury. Dla nas wszystkich" - wspomniała polityk Małgorzata Kidawa Błońska.

"Kiedyś miałem w sobie sporą dozę bezczelności".

Krzysztof Penderecki skomponował cztery opery, osiem symfonii i szereg innych utworów oraz koncertów. Jego najbardziej rozpoznawalne dzieła to Ofiarom Hiroszimy – Tren, Pasja według św. Łukasza, Polskie Requiem oraz III Symfonia.

Zdjęcia dworu, parku i arboretum w Lusławicach użyczone dzięki przychylności kierownictwa Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego

Przejęcie dworu z ogrodem od Pendereckich może kosztować Ska...

Praca artysty została nagrodzona prestiżowymi nagrodami, dwukrotnie Prix Itali oraz czterokrotnie Nagrodą Grammy: w 1988, 1999 (dwie) i 2017 roku. Uczelnie wyższe w Europie i Stanach Zjednoczonych przyznały mu tytuł doctora honoris causa. Jego muzyka niejednokrotnie była wykorzystywana przez twórców filmowych. Utwory Pendereckiego znalazły się w takich produkcjach, jak: Egzorcysta Williama Friedkina, Lśnienie Stanleya Kubricka, Dzikość serca Davida Lyncha, Ludzkie dzieci _Alfonso Cuaróna, _Katyń Andrzeja Wajdy oraz Wyspa tajemnic Martina Scorsese.

- Kiedyś miałem w sobie sporą dozę bezczelności. Nie bałem się konkurować, choćby z Bachem. Uznałem, że też tak potrafię - mówił. - Poza tym byłem zakochany w żonie i chciałem jej udowodnić, że potrafię napisać wielkie dzieło. Zresztą to jej właśnie zadedykowałem Pasję według św. Łukasza .

W 2012 roku dziennik „The Guardian” nazwał go „najprawdopodobniej największym żyjącym polskim kompozytorem”.

Jak donosi TVN24, Penderecki był dwukrotnie badany na obecność koronawirusa. Oba testy dały wynik negatywny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Hołd dla mistrza. Przyjaciele, politycy, wielbiciele żegnają Krzysztofa Pendereckiego - Gazeta Krakowska

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl