Od wielu miesięcy na dolnej Wiśle we Włocławku w rejonie tamy trwają roboty przy progu podpiętrzającym. Z tego powodu w ciągu dnia poziom Wisły opada do stanu poniżej 100 cm.
W piątek, 14 marca 2025 przepływający holownik wraz z barką utknął na mieliźnie tuż pod mostem stalowym.

Stan Wisły zwykle podnosi się po zakończeniu robót na progu i otwarciu jazów, czyli w godzinach popołudniowych.
W piątek o godzinie 12 w południe poziom Wisły wynosił jedynie 95 centymetrów. Ale jeszcze w nocy, także 14 marca o godzinie 2 w nocy wynosił 172 cm.
Podczas robót na tamie przepływ Wisły wynosi tylko 311 metrów sześc. wody. Poza godzinami robót - aż 650-680 metrów sześc. wody.

Holownik wraz z barką odpłynęli spod mostu w piątek około godziny 15, po podniesieniu się poziomu Wisły.
Zaplanowane wstrzymania przepływu wody nie są bez znaczenia dla mieszkańców oraz osób korzystających z Wisły do celów żeglugowych. Każdorazowe zatrzymanie przepływu wody przez stopień spowoduje obniżenie poziomu wody o około 1,5 metra w rejonie Włocławka, a także o około 1 metra w rejonie Torunia. Taka sytuacja może znacząco utrudnić żeglugę, szczególnie poniżej stopnia wodnego, gdzie pogorszone warunki utrzymają się do 12 godzin po wznowieniu przepływu. Urząd Miasta apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności podczas planowania aktywności na rzece w tym okresie.

Zobacz, jak wyglądała sytuacja na Wiśle we Włocławku:
Holownik utknął na Wiśle we Włocławku - bardzo niski stan wo...