Elektryczne hulajnogi cały czas zyskują na popularności. W wielu miastach możemy je spotkać na każdym kroku, często są przyczyną wypadków i skarg ze strony pieszych. Uregulowaniem zasad korzystania z elektrycznych hulajnóg postanowił zająć się rząd. W tym celu opracowany i przekazany do Rządowego Centrum Legislacji został projekt nowelizacji ustawy prawo o ruchu drogowym.
E-hulajnogi: nowe przepisy
Nowelizacja wprowadza do ustawy nową definicję, są to urządzenia transportu osobistego, do których zaliczane będą m.in. elektryczne hulajnogi. UTO mają być traktowane przez ustawę tak jak rowery. W związku z tym ich użytkownicy będą musieli posiadać uprawnienia do kierowania, takie same jak w przypadku rowerów (karta rowerowa, dowód osobisty). Ogranicza to wiek użytkowników, ponieważ kartę rowerową można otrzymać powyżej 10 roku życia.
Czytaj też: Wypożyczyli hulajnogi, żeby... przewieźć wersalkę. Wpadłbyś na to?
Także w związku z tym zapisem, użytkownicy e-hulajnóg będą zmuszeni poruszać się po drodze dla rowerów, pasie ruchu dla rowerów lub jezdni (z ograniczeniem prędkości do 30 km/h). Jednak ze względu na ich małą ilość, użytkownicy elektrycznych hulajnóg dalej będą mogli poruszać się po chodnikach pod pewnymi warunkami. Po chodniku można jeździć jeśli w pobliżu nie ma żadnej drogi rowerowej, pasa ruchu dla rowerów lub jezdni z ograniczeniem do 30 km/h oraz gdy szerokość chodnika wynosi co najmniej 2 metry.
E-hulajnogi: wymiary
W nowelizacji ustawy znalazł się również zapis o wymiarach hulajnóg. Elektryczne hulajnogi nie mogą przekraczać szerokości do 0,9 m, długości 1,25 metra, a dopuszczalna maksymalna waga to 20 kilogramów. W nowelizacji ustawy wpisano również maksymalną prędkość jaką może osiągnąć napęd elektryczny, czyli 25 km/h.
Zobacz też:
Poznań: Uber wprowadza nową funkcję. W aplikacji można wypoż...
Sprawdź też:
