Humbak zaplątał się w sieci w Międzyzdrojach. Olbrzym został uwolniony [NOWE ZDJĘCIA, WIDEO]

Mariusz Parkitny
PAP
Humbaki, zwane inaczej Długopłetwcami oceanicznymi, mogą osiągać nawet 17 metrów i ważyć do 40 ton.
Humbaki, zwane inaczej Długopłetwcami oceanicznymi, mogą osiągać nawet 17 metrów i ważyć do 40 ton. Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa
W akcji pomocy wielorybowi biorą udział Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa (SAR), WOPR Międzyzdroje, OSP i PSP Międzyzdroje oraz pracownicy Wolińskiego Parku Narodowego.

- Na szczęście akcja ratownicza został już szczęśliwie zakończona i młodego wieloryba udało się uwolnić. Przyczyną, dlaczego takie ogromne ssaki wpływają do Morza Bałtyckiego, może być hałas, jaki wywołują statki, czy urządzenia lub prace podwodne. Powodują zakłócenia w nawigacji takich zwierząt, które tracą orientację i płyną w inne miejsce, niż planowały. Bałtyk jest dla wielorybów akwenem za małym, zbyt płytkim i ze zbyt małą liczbą pożywienia. Co jakiś czas zdarza się, że pojawiają się w naszym morzu, prawdopodobnie właśnie dlatego, że zgubiły drogę. Mamy nadzieję, że po uwolnieniu uda im się znaleźć właściwą drogę - powiedziała Beata Więceszek, z katedry hydrobiologii i ichtiologii ZUT w Szczecinie.

od 7 lat

Zdjęcie ogromnego morskiego ssaka opublikował w środę w mediach społecznościowych dyrektor Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa Sebastian Kluska. Szef SAR wyjaśnił, że jednostka ratownicza z Dziwnowa „pomaga w rozplątaniu zwierzaka”. Poinformował, że w sieci rybackie zaplątał się humbak, długopłetwiec oceaniczny (Megaptera novaeangliae), czyli gatunek z rodziny płetwalowatych.

Informację o akcji ratunkowej prowadzonej na Bałtyku w okolicach bazy rybackiej w Międzyzdrojach potwierdził PAP Urząd Morski w Szczecinie.

- Otrzymaliśmy informację, że kilkaset metrów od brzegu jest zaplątany w sieci waleń. Ale na razie nie wiadomo, czy to jest humbak, czy wieloryb. Zwierzę prawdopodobnie żyje – przekazała PAP rzeczniczka Urzędu Morskiego Ewa Wieczorek. Koordynacji działań ratowniczych podjął się Woliński Park Narodowy – dodała.

Wieczorek podkreśliła, że napływające na gorąco informacje o lokalizacji uwięzionego w sieciach walenia są nieprecyzyjne. Pierwsze doniesienia mówiły, że humbak jest 400 m od brzegu, później pojawiły się informacje, że 200 m. Lokalne media donoszą, że utknął zaledwie 80 m od linii brzegowej.

Akcja ratunkowa odbywa się na terenie Wolińskiego Parku Narodowego. Na miejscu są strażacy OSP i PSP Międzyzdroje, ratownicy WOPR, SAR, pracownicy Urzędu Morskiego w Szczecinie i Wolińskiego Parku Narodowego. Ratownicy chcą uwolnić zwierzę, nie narażając go na stres i obrażenia.

Humbaki w wodach Bałtyku pojawiają się niezwykle rzadko. Naukowcy badają przyczyny migracji tych wielkich morskich ssaków.

Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl