Marsz papieski ku czci Jana Pawła II rozpocznie się 2 kwietnia 2023 r. o godzinie 11:30. Msza święta w bazylice przy ulicy Świętojańskiej 8 przewidziana jest o godzinie 12:30.
- Stańmy w obronie Jego pamięci. Podziękujmy wielkiemu Polakowi za pozostawioną kolejnym pokoleniom schedę miłości i wiary - zachęcają organizatorzy.
I Marsz papieski dla Świętego Jana Pawła II
„Nasz papież” – mówiliśmy o człowieku, który przez niemal trzy dekady był dla nas liderem walki o wolną Polskę, o wartości, które pragniemy ocalić. Uczył nas wiary, miłości i szacunku do każdego życia, do siebie nawzajem, do braci ludzkich i tych „braci mniejszych”, do przyrody, do ziemi ojczystej. Uczył nas czym jest wolność i jak trzeba jej bronić. Słuchaliśmy tej nauki uważnie. Byliśmy wtedy razem, bardziej niż kiedykolwiek. Byliśmy wspólnotą. Jego słowa pozwalały nam zobaczyć wyraźniej siebie i drugiego człowieka. Lepiej poznać. Może nawet pokochać. Bardzo go dzisiaj brakuje. Świat nie stał się lepszy - czytamy na stronie facebookowej organizatora wydarzenia.
Jaki jest cel organizatorów marszu? Pamięć
Na pomysł organizacji marszu wpadła dziennikarka Małgorzata Żaryn. Wraz z Barbarą Konarską z Fundacji Virtuti Artis, której misją jest propagowanie dorobku polskiej kultury oraz pielęgnowanie polskiej historii i dziedzictwa narodowego, podjęły się organizacji wydarzenia. Znaczący jest również moment - niedawna emisja reportażu "Franciszkańska 3" autorstwa Marcina Gutowskiego w TVN24 wywołał gigantyczną dyskusję w całej Polsce wokół pedofilii w Kościele oraz działań, których podjął się lub których zaniechał w tamtym czasie kardynał Karol Wojtyła, późniejszy papież Jan Paweł II. Organizatorzy podkreślają jednak, że to nie głośny materiał stał się przyczyną organizacji marszu:
- Motywacją dla organizacji tego wydarzenia było to, że pozwoliliśmy nieco przyblednąć nauce Jana Pawła II. Świat jest teraz w potrzebie, by przypomnieć mu dorobek Jana Pawła II. Wiem, że pojawiają się próby dopytania, czy fakt, że Jan Paweł II jest teraz bardzo krytykowany nie było przyczyną organizacji marszu, ale gdyby tylko krytyka miała pobudzać ludzi, którzy cenią Jana Pawła II, do tego, by o nim przypominać, to bylibyśmy środowiskiem bardzo słabym. Na pewno ta sytuacja zewnętrzna pokazała nam, że pozwoliliśmy tej nauce Jana Pawła II okryć się mgłą
- wyjaśnia Barbara Konarska.
Marsze papieskie ku pamięci Jana Pawła II w całej Polsce
Jak podkreśla Konarska, tegoroczne wydarzenie ma przerodzić się w imprezę cykliczną, organizowaną rok do roku. Wspomina również, że organizacją marszu zainteresowane były nie tylko środowiska warszawskie - na ten moment przygotowania do organizacji podobnego wydarzenia trwają w Krakowie.
- Wiemy, że są jeszcze inne miejsca, które chciałyby podjąć własną inicjatywę Marszu Papieskiego i zorganizować go u siebie. My wszyscy działamy pod jednym szyldem. Jako organizatorzy zachęcamy, by spotkać się jak najliczniej w miejscach głównych, czyli żeby nie robić malutkich marszy, ale spotkać się wspólnotowo w Warszawie lub w Krakowie
- zachęca Barbara Konarska.
Nadmienia, że jako osoba odpowiedzialna za marsz papieski i jego organizację w Warszawie spodziewa się licznego uczestnictwa osób mieszkających poza stolicą, które z okazji wydarzenia zamierzają przybyć do Warszawy.
- Po powrocie z marszu wielu z uczestników organizuje w swoich miejscowościach msze lub czuwania lub inne inicjatywy związane z możliwością upamiętnienia Jana Pawła II w godzinie jego śmierci, czyli o 21:37 - nadmienia organizatorka.
Dodaje, że tak późna godzina uniemożliwiłaby spotkanie licznej wspólnoty, stąd decyzja o jego organizacji wczesnym popołudniem.
