Uchwała PiS ws. obrony dobrego imienia śp. Jana Pawła II
O godz. 11:30 rozpocznie się posiedzenie sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu, na którym odbędzie się pierwsze czytanie poselskiego projektu uchwały w sprawie obrony dobrego imienia św. Jana Pawła II (uzasadnia prof. Piotr Gliński, wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego. Podczas posiedzenia komisji odbędzie się także pierwsze czytanie poselskiego projektu uchwały w sprawie upamiętnienia świętego Jana Pawła II (uzasadnia Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes PSL).
„Z inicjatywy klubu Prawo i Sprawiedliwość na bieżącym posiedzeniu Sejmu, zostanie podjęta uchwała ws. obrony dobrego imienia św. Jana Pawła II” – poinformował w środę na Twitterze rzecznik prasowy PiS Rafał Bochenek.
Rzecznik PiS podkreślił, że „Jan Paweł II to wielka postać w historii naszego narodu”. „Za życia wielokrotnie szykanowany przez komunistyczne służby SB, dzisiaj po raz kolejny staje się obiektem bezprecedensowego ataku stacji telewizyjnej tworzonej przez współpracowników dawnej służby bezpieczeństwa” – dodał. Podkreślił, że „zło nie ma żadnych granic i hamulców”. „Walczyli z Janem Pawłem II za życia, walczą po śmierci” – mówił.
Rafał Bochenek dodał, że „stacja TVN swój propagandowy reportaż przygotowała w oparciu o spreparowane komunistyczne donosy współpracowników SB”.
PSL zgłasza uchwałę ws. upamiętnienia św. Jana Pawła II
„Klub Koalicji Polskiej zgłasza uchwałę w sprawie upamiętnienia świętego Jana Pawła II” – przekazał w czwartek na Twitterze prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Podkreślił, że uchwała ma na celu wyrazić wdzięczność papieżowi za „nieoceniony wkład w dążenie naszego Narodu do pełnej wolności” oraz za „jego świadectwo patriotyzmu”.
W zgłoszonej uchwale można przeczytać m.in., że słowa i czyny Jana Pawła II demonstrowały i budziły miłość do Polski oraz wspierały czynnie naród polski w dążeniach do odzyskania wolności i niepodległości.
Reportaż TVN24
Uchwały mają związek z wyemitowanym w poniedziałek przez TVN24 reportażem Marcina Gutowskiego „Franciszkańska 3”, w którym opisane zostały przypadki trzech kapłanów: Bolesława Sadusia, Eugeniusza Surgenta i Józefa Loranca oraz reakcja na nie ówczesnego metropolity krakowskiego kard. Karola Wojtyły. W reportażu pojawiły się również wypowiedzi holenderskiego dziennikarza Ekke Overbeeka, autora książki „Maxima Culpa. Co kościół ukrywa o Janie Pawle II”.
W środę politycy PSL oraz PiS złożyli kwiaty pod Krzyżem Papieskim na pl. Piłsudskiego w Warszawie.
rs
