Zagadki polonistyczne dla każdego. Wiedza z podstawówki wcale nie jest oczywista
Lista lektur obowiązkowych w szkole podstawowej zawiera sporo pozycji, a nieużywane informacje szybko ulatują z głowy. Choć pewnie większość z nas wie, gdzie znajdowało się wejście do Narnii i jak miał na imię główny bohater „Akademii Pana Kleksa”, to pytania o bardziej szczegółowe kwestie mogą sprawić nam sporo problemów.
Książki to jednak nie wszystko. Na lekcjach języka polskiego poznajemy też podstawowe zasady gramatyki języka polskiego, ze znienawidzoną przez wielu uczniów składnią („Po co mi te wykresy zdania?” – tak kwitował te lekcje niemal każdy młody człowiek). Do tego dochodzą środki literackie o tajemniczo brzmiących nazwach: apostrofa, anafora czy epitet.
To jednak nie koniec informacji i umiejętności, które uczniowie muszą zdobyć w szkole podstawowej. Są przecież jeszcze rodzaje i gatunki literackie. Tych drugich jest naprawdę sporo. Baśń i bajka, hymn i sonet, legenda i przypowieść, dziennik i pamiętnik – trzeba nauczyć się je rozpoznawać i odróżniać od siebie, a każdy gatunek charakteryzuje się innymi cechami.
Z myślą o wszystkich osobach, które chcą sprawdzić swoją wiedzę polonistyczną na etapie szkoły podstawowej, przygotowaliśmy 10 zagadek z zakresu języka polskiego. Dla dorosłych mogą być świetną zabawą, pokazują jak wiele (lub niewiele) pamiętają z podstawówki, a dla ósmoklasistów – okazją do przećwiczenia się przed egzaminem, które odbędzie się pod koniec maja.
Jak wam poszło? Udało się uzyskać wynik 10/10?
