NAJNOWSZE WIADOMOŚCI Z KOPALŃ I SPÓŁEK WĘGLOWYCH
Money.pl przedstawił raport, z którego wynika, że średnia miesięczna pensja górnika w Polsce to blisko 5,8 tys. złotych brutto.
W świetle poniedziałkowego strajku w kopalniach Jastrzębskiej Spółki Węglowej, podczas którego związkowcy oficjalnie przedstawili swoje żądania podwyżki płac o 10 proc., dane wydają się nieprawdopodobne. A jednak.
ZOBACZ PORÓWNANIE PENSJI GÓRNICZYCH Z PENSJAMI W INNYCH BRANŻACH
Nie zmienia tego fakt, że górnicze pensje są jednak mocno zróżnicowane. Co dziesiąty górnik pracujący pod ziemią dostaje miesięczne 2,5 tysiąca złotych brutto. Co czwarty otrzymuje wynagrodzenie poniżej 3,2 tysiąca złotych. Są jednak też tacy, zwłaszcza na kierowniczych stanowiskach i z wykształceniem wyższym niż zawodowe czy średnie, którzy inkasują co miesiąc od 10 do ponad 14 tysięcy złotych.
ZOBACZ PORÓWNANIE PRZYWILEJÓW GÓRNICZYCH Z PRZYWILEJAMI W INNYCH BRANŻACH
Do górniczej czołówki, jeżeli chodzi o zarobki, należą górnicy z KGHM. Średnio dostają miesięcznie blisko 6,9 tys. złotych brutto. Górnik z Jastrzębskiej Spółki Węglowej dostaje niewiele mniej, średnio wraz ze wszystkimi dodatkami, wyciąga miesięcznie blisko 6,8 tys. złotych brutto. To dwukrotność średniego krajowego wynagrodzenia (niewiele ponad 3,4 tys. złotych)
Górnicy oprócz podstawowej pensji, otrzymują szereg dodatków. Każdemu z nich należy się trzynastka, do tego dochodzi barbórka. Otrzymują też 14. pensję jako nagrodę z zysku.
Poza tym każdemu górnikowi przysługuje deputat węglowy, zależnie od kopalni jest od 6 do 8 ton węgla rocznie lub jego równowartość w gotówce. Średnio jest to około 2 tysiące złotych rocznie na głowę.
Zależnie od wynegocjowanych warunków umowy zbiorowej górnikowi przysługuje też szereg dodatków: akordowy, za godziny nadliczbowe, za pracę w dni wolne i święta, premia dniówkowa, akordowa, zadaniowa, dodatek funkcyjny, nocny, nagroda jubileuszowa, dopłata do wakacyjnych biletów kolejowych czy dodatek na wyprawkę szkolną dla dzieci: tzw. ołówkowe. Te ekstra wynagrodzenia kosztują kopalnie blisko miliard złotych rocznie.
PS
